Julian Assange’ın büyükelçilikteki güvenlik kamerası görüntüleri

WikiLeaks kurucusu Julian Assange'ın Ekvador Büyükelçiliğinde vakit geçirmek için yaptığı egzersiz hareketlerinin görüntüleri sızdırıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Londra’daki Ekvador Büyükelçiliğinden sızdırılan güvenlik kayıtları, WikiLeaks kurucusu Julian Assange’ın günlük egzersiz rutini gibi görünen hareketleri görme imkanı sunuyor. Assange yedi yıl boyunca ayrılmadığı büyükelçilik binasında gölge boksu yaparken, kollarını hızlıca sallarken, zıplarken ve yaşadığı iki oda arasında gidip gelirken görülüyor. Assange’ın ayrıca ne olduğu tam görülmeyen bir kutudan bir içecek içtiği de görülebiliyor.

Bu videonun Assange’ın 7 yıllık ziyaretinin hangi noktasında çekildiği bilinmiyor. Güvenlik kaydının yayınlanması, İspanyol El País gazetesinin Assange’ın kaykay üzerinde dengede durmaya çalıştığı bir başka videosunu yayınlamasının ardından geldi. El País, büyükelçilik güvenlik görevlilerini kaynak göstererek, Assange’ın büyükelçilikte vakit öldürmek için kaykayla gezdiğini yazmıştı. Ayrıca Assange’ın eğlenmek için koridorlarda bir topa vurarak gezdiği de belirtilmişti.

Assange 11 Nisan’da Ekvador’un siyasi sığınma hakkını kaldırmasıyla, Birleşik Krallık polisi tarafından yakalanmış ve ülkenin en güvenlikli hapishanesi Belmarsh’a yerleştirilmişti.

Elçilikte saygısız davranışlarda bulunduğu iddiası

Assange’ın büyükelçilikte geçirdiği zaman içinde uygunsuz davranışları olduğuna dair bazı iddialar vardı. Ekvador Başkanı Lenin Moreno Assange’ın davranışlarını saygısız ve agresif olarak tanımlamış, WikiLeaks’in de Assange içeride kaldığı süre boyunca düşmanca ve tehditvari açıklamalarda bulunduğunu söylemişti.

Moreno Assange’ı, büyükelçiliği bir casusluk merkezi olarak kullanmakla suçlamış ve siyasi sığınma hakkını bu yüzden kaldırdığını söylemişti. Moreno ayrıca Assange’ın büyükelçilikteki görevlilere kötü davrandığını ve Ekvadorluların sabrını kötüye kullandığını dile getirmiş ve Assange’ın kaldığı süre boyunca hijyenine dikkat etmediğini söylemişti.

Bu iddialardan biri de Assange’ın tuvalet duvarlarına dışkı sürdüğü iddiasıydı. Moreno ve diğer Ekvadorlu siyasetçiler bu iddiayı sık sık sile getirdi.

“Assange’ın sinirlerini bozmaya çalıştılar”

Öte yandan Londra’daki büyükelçilikte Assange’ın kaldığı 7 yılın altısında görev yapan ve Temmuz 2018’de görevinden ayrılan diplomat Fidel Navarez, görev süresi boyunca Assange’ın daima temiz ve düzenli olduğunu ve görevlilere karşı saygılı olduğunu söyledi. Ekvador yönetiminin Assange’ı büyükelçilikten çıkarmak için üstüne gidildiğini söyleyen Navarez son yıl içinde Assange’ın internet ve telefon bağlantısının da kesildiğini ve bu şekilde Assange’ın sinirlerinin bozulmaya çalışıldığını söyledi.

Julian Assange ABD devlet bilgisayarlarına izinsiz giriş yaptığı için yargılanmak üzere ABD’ye ya da hakkındaki cinsel saldırı iddiaları konusunda yargılanması için İsveç’e gönderilebilir.

Kaynak: Business Insider

Londra'daki Ekvador Büyükelçiliğinden sızdırılan güvenlik kayıtları, WikiLeaks kurucusu Julian Assange'ın günlük egzersiz rutini gibi görünen hareketleri görme imkanı sunuyor. Assange yedi yıl boyunca ayrılmadığı büyükelçilik binasında gölge boksu yaparken, kollarını hızlıca sallarken, zıplarken ve yaşadığı iki oda arasında gidip gelirken görülüyor. Assange'ın ayrıca ne olduğu tam görülmeyen bir kutudan bir içecek içtiği de görülebiliyor.

2 Yorum

  • Ya arkadaş gerçekten bunun bir haber değeri olduğunu düşünerek mi haber yaptınız?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği