Süper gücün liderini hacker’lar seçebilir mi?

ABD'de 3 ay sonra yapılacak başkanlık seçimlerinde, oy sayılarının hackerlar tarafından değiştirilmesinden endişe ediliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’de başkan seçimleri yaklaştıkça tartışmalar da kızışıyor. Geçtiğimiz dönemde Ulusal Demokratik Komite‘nin Rus hackerlar tarafından saldırıya uğradığı ve e-postaların çalındığı gündeme gelmişti. Şimdi ise seçimlerde benzer bir saldırı yapılarak seçim sonuçlarının değiştirilmesinden endişe ediliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan güvenlik uzmanları ABD’de seçim bölgelerinin yaklaşık yüzde 70’inin bir tür elektronik oylama sistemi kullandığını ve bu sistemlerin çoğunun 10 yıldan daha eski olduğunu söylüyor. Bu sistemlerin kolay bir şekilde manipüle edilebileceğini söyleyen Symantec Baş Araştırmacısı Brian Varner sadece 15 dolarlık bir cihaz ve sistemin nasıl çalıştığına dair teknik bilgi kullanılarak bir kişinin birden fazla oy kullanmasının mümkün olduğunu söylüyor. Bu iddiasını uygulamalı olarak da gösteren Varner, sistemlerin eski olmasının bu tarz hilelerin uygulanmasını kolaylaştırdığını söylüyor.

Ayrıca Symantec yöneticisi Kevin Haley, bu makinelerde toplanan oyların herhangi bir şekilde şifrelenmeden merkeze gönderildiğini, bu süreçte oylar üzerinde manipülasyon yapılmasının mümkün olduğunu ifade ediyor.

Yetkililer sisteme güveniyor

Bu iddialara cevap olarak konuşan Ulusal Devlet Sekreterleri Birliği Başkanı Denise Merrill, ülkede 9 bin adet seçim bölgesi bulunduğunu ve bu sebeple tüm ülkeyi etkileyecek bir saldırı yapmanın mümkün olmadığını belirtiyor. Merrill ayrıca oy makinelerinin belirli bir güvenlik standardına uygun olması gerektiğini söylüyor. “Tüm oylar farklı noktalarda evraklarla kayıt altına alınıyor” diyen Merrill, uyuşmazlık durumunda bu evrakların kontrol edilerek doğru rakamlara ulaşılabileceğini belirtiyor.

Ancak yapılan araştırma sonucu, ABD’deki eyaletlerin sadece yüzde 60’ının oylama sonucunu, yazılı evraklarla karşılaştırdığı ve bazı oylama bölgelerinde bu evrakların hiç hazırlanmadığı görüldü. Uzmanlar bu durumun sonucunun oldukça yıkıcı olabileceğini söylüyor.

“Saldırı olup olmadığını kanıtlayamayız”

Başkan adaylarından Donald Trump, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada “Seçimler benim kontrolümde olmayacak ve bu seçimlerin hileli olmasından korkuyorum” şeklinde bir açıklamada bulunmuştu. Stanford Üniversitesi Uluslararası Güvenlik Araştırmacısı Herbert Lin konu ile ilgili olarak “Seçimin sonucunu değiştirecek bir saldırı gerçekleştirmek oldukça zor, bu konu hakkında çok az endişeleniyorum. Ancak adaylardan birisi seçim sonuçlarının hileli olduğunu iddia ederse, aksini kanıtlama ihtimalimiz yok. Bu durum beni daha çok endişelendiriyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: CBS, Stanford News

ABD'nin yeni başkan adaylarından Donald Trump, 3 ay sonra gerçekleşecek olan seçimlerin sonuçlarının hackerlar tarafından değiştirilebileceğini iddia etti. Güvenlik uzmanları da, teknik bilgiye sahip olan bir seçmenin, 15 dolarlık bir cihaz kullanarak birden fazla oy kullanabileceğini gösterdi. Yetkililer sistemin güvenli olduğunu iddia etse de ülkenin her noktasında, seçim sonuçlarına dair gerekli yazılı evrakların hazırlanmadığı belirlendi.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği