Rus hacker’lar ABD seçim sistemine sızmayı başarmış

ABD İç Güvenlik Bakanlığı Siber Güvenlik Başkanı Jeanette Manfra, Rus hacker'ların 2016'daki başkanlık seçimlerinde 21 eyaleti hedef aldığını, bunlardan birkaçına sızmayı başardıklarını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amerikan seçimlerini hack’lenmelere karşı korumakla yükümlü ABD kurumu yetkilisi, Rus hacker’ların 2016’daki başkanlık seçimlerinden önce birkaç ABD eyaletindeki seçmen kayıtlarına sızmayı başardığını açıkladı.

NBC News ile özel bir röportaj gerçekleştiren ABD İç Güvenlik Bakanlığı Siber Güvenlik Başkanı Jeanette Manfra konuyla ilgili gizli bilgileri paylaşamayacağını belirterek “Hacker’ların 21 eyaleti hedef aldığını, bunlardan birkaç tanesine de başarılı şekilde sızdıklarını tespit ettik.” dedi.

Rus müdahalesi sırasında ABD İç Güvenlik Bakanı olarak görev yapan Jeh Johnson “2016’da yaşanan uyarı niteliğinde bir olaydı. Demokrasimize bir saldırı daha yapılmadan yetkililerin konuyla ilgili önlem alması şart.” dedi. ABD yetkilileri, seçmen kayıtlarının herhangi bir şekilde değiştirilip değiştirilmediğine dair henüz bir kanıt bulamadıklarını söylüyor.

ABD halkı oy kullanma sistemine güvenmiyor

Yeni yapılan bir NBC News/SurveyMonkey anketine göre, kendilerine soru sorulan kişilerin yüzde 79’u ülkenin oy kullanma sisteminin hacker’lardan gelebilecek saldırılara karşı kısmen ya da tamamen savunmasız olduğunu düşünüyor. Johnson, 2016’daki seçimden bu yana eyaletlerin siber güvenlik sistemlerini güçlendirmek adına çok az değişiklik yaptığından yakınıyor. Johnson’ın yorumuna katılmayan Manfra konuyla ciddi şekilde ilgilenildiğine inanıyor.

Seçimler sırasında hedef alınan 21 eyaletle görüşen NBC News, Teksas ve Kaliforniya da dahil olmak üzere beş eyalete herhangi bir saldırı yapılmadığını öğrendi. İletişime geçilen diğer eyaletler ise federal hükümetten siber güvenlik yardımı beklemeye devam ettiklerini belirtti. Manfra İç Güvenlik Bakanlığı’nın herkese yardım edeceğini söylüyor.

Kaynak: NBC News

NBC News ile özel bir röportaj gerçekleştiren ABD İç Güvenlik Bakanlığı Siber Güvenlik Başkanı Jeanette Manfra "2016'da yapılan ABD başkanlık seçimlerinde hacker'ların 21 eyaleti hedef aldığını, bunlardan birkaç tanesinin seçmen kayıtlarına başarılı şekilde sızdıklarını tespit ettik." dedi. ABD yetkilileri, seçmen kayıtlarının herhangi bir şekilde değiştirilip değiştirilmediğine dair henüz bir kanıt bulamadıklarını söylüyor. Seçimler sırasında hedef alınan 21 eyaletle görüşen NBC News, Teksas ve Kaliforniya da dahil olmak üzere beş eyalete herhangi bir saldırı yapılmadığını öğrendi. Diğer eyaletler ise federal hükümetten siber güvenlik yardımı beklemeye devam ettiklerini belirtti.

2 Yorum

  • Siteniz ve anlatımlarınız çok güzel sitenizi takip ediyorum başarılarınızın devamı dilerim

  • “Demokrasimize bir saldırı daha yapılmadan” dedi, diğer gelişmemiş ülkelere seçim sistemi satarak demokrasi götürdüğünü sanan yaratık. Tıpkı nükleer silah sahibi oldukları gibi, başkası üretmeye kalkınca “yeaaa dünya demokrasisi tehlike de”. Neyse ki henüz seçmen kayıtlarına ilişkin henüz bir kayıt bulamamışlar ama nedense konuya ilişkin gizli bilgileri paylaşmıyorlarmış. Oysa bu gibi durumlar da ortalığı velveleye verirlerdi. Bence bu işin altında 2001 saldırısından sonra yurtseverlik(!) kararı çıkaran hükumet, daha sert ve yeni önlemler için bahanesini bulmuş gibi.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği