Rus hacker ABD’nin talebiyle İspanya’da tutuklandı

Rus bilgisayar programcısı Pyotr Levashov, İspanya'nın Barcelona şehrinde tutuklandı. Levashov'un ABD seçimlerine müdahale ettiği iddia edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Madrid’deki Rus büyükelçiliğinden pazar günü yapılan açıklamaya göre, Rus bilgisayar programcısı Pyotr Levashov, İspanya’nın Barcelona şehrinde tutuklandı. İlk açıklamada Levashov’un tutuklanma sebebi açıklanmamıştı. Büyükelçilik tutuklamaya yönelik detay vermeyi reddetmiş, İspanyol polisi ve İçişleri Bakanlığı da herhangi bir yorumda bulunmamıştı.

Rus televizyon kanalı RT tarafından yapılan açıklamada ise Levashov’un ABD’nin çıkardığı uluslararası yakalama emri neticesinde, geçtiğimiz yıl yapılan ABD başkanlık seçimini hackleyerek sonucu etkilediği gerekçesiyle tutuklandığı belirtildi.

“Ulusal güvenlikle ilgili değil”

ABD Adalet Bakanlığı kriminal departmanı sözcüsü Peter Carr “ABD’deki dava hala gizlilik sözleşmesi altında, şu anda konu ile ilgili herhangi bir bilgi veremeyiz.” şeklinde konuştu. Kriminal departman, ulusal güvenlik departmanından ayrı olarak hareket ediyor. Diğer ülkelerin yönetimlerinin destekleriyle gerçekleştirilen siber saldırılar konusunu ulusal güvenlik departmanı inceliyor.

Bir ABD Adalet Bakanlığı yetkilisi, konunun ulusal güvenliğe etkisi olmayan bir suç meselesi olduğunu ifade etti. Rus büyükelçiliğinin açıklamasına göre İspanyol yetkililer, büyükelçiliğe tutuklama haberini cuma günü verdi.

Ocak ayında da İspanyol polisi bir başka Rus bilgisayar programcısını, ABD’de önemli bir finansal sahtecilik ağını yönettiği gerekçesiyle tutuklamıştı.

ABD, Rusya’dan şüpheleniyor

Geçtiğimiz dönemde ABD hükumeti, Rusya’yı başkanlık yarışında Donald Trump’a yardımcı olmak için Demokrat Parti’nin e-postalarını hacklemekle suçlamıştı. ABD Kongresi ayrıca Rusya ve Trump’ın seçim kampanyası dönemindeki ilişkilerini de inceliyor.

Rusya Başkanı Vladimir Putin de dahil olmak üzere, Rus yetkililer ülkenin ABD seçimler üzerinde herhangi bir etkisi olduğuna dair iddiaları reddettiler.

Kaynak: Reuters

Madrid'deki Rus büyükelçiliğinden pazar günü yapılan açıklamaya göre, Rus bilgisayar programcısı Pyotr Levashov, İspanya'nın Barcelona şehrinde tutuklandı. İlk açıklamada Levashov'un tutuklanma sebebi açıklanmamıştı. Rus televizyon kanalı RT tarafından yapılan açıklamada ise Levashov'un ABD'nin çıkardığı uluslararası yakalama emri neticesinde, geçtiğimiz yıl yapılan ABD başkanlık seçimini hackleyerek sonucu etkilediği gerekçesiyle tutuklandığı belirtildi. ABD konunun ulusal güvenlikle ilgili olmadığını iddia etse de geçtiğimiz yıl düzenlenen başkanlık seçimlerinde Donald Trump'ın Rusya'dan destek aldığı düşünülüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği