Apple’dan Clinton’a itiraf gibi e-posta

Apple, Hillary Clinton'ın mahremiyete verdiği desteği taktir etmek için gönderdiği e-postada, kullanıcı verilerini hükumetlerle ile paylaştığını anlatmış.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD başkan adayı Hillary Clinton, Demokrat Partinin tek adayı olabilmek için, diğer adaylar Bernie Sanders ve Martin O’Malley ile bir münazara yapmıştı. Bu münazarada, Apple ve FBI arasında geçen şifreleme tartışması hakkındaki görüşleri sorulan Hillary Clinton bu konuda teknoloji şirketlerinin yanında durduğunu belirten açıklamalarda bulunmuştu. Clinton münazarada şu ifadeleri kullandı:

“Ben emniyet görevlileri için kolay erişilebilecek bir işletim sistemi oluşturulması taraftarı değilim.  Bu konuda devlet yönetimi ve teknoloji şirketlerinin iş birliği içerisinde çalışabilmesini ve aslında aynı tarafta olduklarını fark etmelerini dilerim. Eğer teröristler şifreli iletişim ağlarını kullanabiliyorsa ve hiçbir emniyet kuvveti de bu şifreyi çözemiyorsa bunun da kimseye bir faydası olmaz. Teknolojinin nasıl işlediğini tam olarak bilmiyorum ama bunu çözmenin bir yolu olmalı ve teknoloji uzmanlarımıza bu konuda güveniyorum.

İşletim sistemine kolay erişim sağlamak yanlış bir tercih olabilir, Apple’ın bu konudaki tavrını anlıyorum. Ama şunu da unutmamak gerekir, saldırıları engellemekle görevli emniyet güçleri de görevlerini bir şekilde yapmak zorunda. Eğer birisi bir saldırı planlıyorsa bununla ilgili bilgiyi bir komşusundan, gittiği caminin hocasından, öğretmeninden ya da tanıklardan alabiliriz.

Umarım teknoloji şirketleri ve emniyet güçleri bir arada çalışmanın bir yolunu bulurlar çünkü şu anda emniyet güçlerimiz olayların öncesinde, sırasında ve sonrasında gözü kapalı hareket etmek zorunda kalıyor.” 

Apple’dan tebrik ve bilgilendirme

Bu konuşmanın ardından, Clinton’ı tebrik etmek için Apple’ın başkan yardımcısı Lisa Jackson, Clinton’ın başkanlık kampanyasını yürüten John Podesta’ya bir e-posta gönderdi. Wikileaks tarafından ele geçirilen ve paylaşılan e-postada ilginç detaylar yer alıyor.

Clinton’ın açıklamalarıyla hem Apple yönetimi hem de Silikon Vadisi’nin diğer şirketleri arasında taktir topladığını belirten e-postada Apple’ın devletle nasıl iş birliği içinde çalıştığına da değinildi. FBI ile kamuoyu önünde sıkı bir tartışmaya giren Apple’ın ‘güvenlik güçleri ile çalışmaya devam edeceğini’ söyleyen e-postada Jackson şu detayları sundu:

Her ay binlerce kez bize ulaşan hükumet yetkililerine, Apple kullanıcıları ve cihazları hakkında bilgi sağlıyoruz. Sırf bu iş için günün 24 saati çalışan bir ekibimiz var. Güçlü şifreleme, Apple’ın emniyet güçlerine tanımlayıcı verileri (meta-data) ya da diğer pek çok kullanışlı veri kategorisinden bilgi sağlamasına engel teşkil etmiyor.” 

Bu bilgiler, kamuoyunda kullanıcılarının verilerini ne pahasına olursa olsun koruduğuna dair bir profil çizen Apple’ın aslında o kadar da kullanıcı dostu olmadığını gösteriyor.

Kaynak: The Daily Dot

Hillary Clinton henüz Demokrat Partinin adayı olacağı kesinleşmediği dönemde katıldığı münazarada Apple'ın müşterilerin mahremiyetini korumak adına, işletim sistemine kolay girişi sağlayacak bir düzenleme yapmayı reddetmesine destek vermişti. Bu desteği taktir ettiklerini bildirmek için Clinton'a ulaşan Apple başkan yardımcısı Lisa Jackson, gönderdiği e-postada şu ifadeleri kullanmış: "Her ay binlerce kez bize ulaşan hükumet yetkililerine, Apple kullanıcıları ve cihazları hakkında bilgi sağlıyoruz. Sırf bu iş için günün 24 saati çalışan bir ekibimiz var." Wikileaks tarafından ortaya çıkarılan bu e-posta, Apple'ın kamuoyunda oluşturmaya çalıştığı 'mahremiyetin savunucusu' imajının aslında o kadar da gerçekçi olmadığını gösteriyor.

2 Yorum

  • Zaten en cahilimiz bile Amerikan IT şirketlerinin arkadan devlet yetkilileri ile bilgi paylaşımı sağladığının farkinda bence bu Apple olsa dahi. Kullanıcı önündeki imajını yıkamamak için elbetteki kamuoyuna yok bilgi vermiyoruz falan filan vs. saçmalayacaklar. Yazdiginiz her yazıda paylasmasanız dahi çektiğiniz her resimde kullandığınız her şifrede gittiğiniz her konumda big brother tarafından log landiginizi unutmasın kimse

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği