Kansere karşı yeni ilaç: kahve

Devir kahvehaneleri doldurma zamanıdır! Yapılan bir araştırmaya göre kafeinsiz bile olsa, kahve tüketen kişiler karaciğer kanserine daha az yakalanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Devir kahvehaneleri doldurma devridir! Yapılan bir araştırmaya göre kafeinsiz bile olsa [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]kahve tüketenler karaciğer kanserine daha az yakalanıyor.[/inlinetweet] BMJ Open dergisinde yayımlanan araştırmaya göre hiç kahve içmeyenlerle karşılaştırılınca, karaciğer kanserine yakalanma riski günde 5 bardak kahve içen kişilerde yarı yarıya, 2 bardak içenlerde yüzde 35, günde 1 bardak içen kişilerde ise yüzde 20 oranında azalıyor. Üstelik bu bardak hesaplarına kafeinsiz kahveler de dahil. Dolayısıyla kahve tüketiminin artmasının karaciğer kanserinden kurtulmasında yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Southampton ve Edinburgh Üniversiteleri araştırmacıları 2,25 milyon kişinin dahil olduğu 26 araştırmayı inceleyip raporladı. Raporda kafeinsiz kahvenin, kafeinin etkilerinden çekindiği için içmeyen veya kahve tüketmeyen kişiler için faydalı olabileceği belirtildi.

Southampton Üniversitesi’nden Doktor Oliver Kennedy “Kahvenin sağlığa iyi geldiğine inanılıyor ve son bulgular da karaciğer kanseri riski üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor. (Elbette) herkese günde beş fincan kahve içmeye başlamasını önermiyoruz. (Çünkü) yüksek kahve-kafein alımının potansiyel zararı hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekiyor ve hamile kadınlar gibi bazı grupların bundan kaçınması gerektiğine dair kanıtlar var,” dedi.

Edinburgh Üniversitesi’nden Profesör Peter Hayes ise konuyla ilgili olarak “Kahvenin sirozu ve karaciğer kanserini dozuyla bağlantılı bir şekilde azalttığını gördük. Kahvenin daha birçok başka nedenden ölüm riskini azalttığı belirtiliyor. Yaptığımız araştırma, kahvenin alternatif tıp için harika olabileceğini kanıtlıyor,” dedi.

Ulusal İstatistik Dairesinden alınan rakamlar, İngiltere’de 2015 yılında 4 bin 633 yeni karaciğer kanseri vakası teşhisi yapıldığını gösteriyor.

Kaynak: Guardian

Devir kahvehaneleri doldurma zamanıdır! Yapılan bir araştırmaya göre kafeinsiz bile olsa, kahve tüketen kişiler karaciğer kanserine daha az yakalanıyor. BMJ Open dergisinde yayımlanan araştırmaya göre hiç kahve içmeyenlerle karşılaştırılınca, karaciğer kanserine yakalanma riski günde 5 bardak kahve içen kişilerde yarı yarıya, 2 bardak içenlerde yüzde 35, günde 1 bardak içen kişilerde ise yüzde 20 oranında azalıyor. Üstelik bu bardak hesaplarına kafeinsiz kahveler de dahil. Dolayısıyla kahve tüketiminin artmasının karaciğer kanserinden kurtulmaya yardımcı olabileceği düşünülüyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği