Uzun yaşam için tavsiye: günde 4 fincan kahve

İspanyol araştırmacıların Avrupa Kardiyoloji Topluluğu Kongresi'nde sunduğu araştırma sonuçlarına göre, yüksek kahve tüketimi, ölüm riskini azaltıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İkinci, üçüncü hatta dördüncü fincan kahvenizi doldururken kendinizi kötü hissetmenize gerek yok. İspanyol araştırmacıların Avrupa Kardiyoloji Topluluğu Kongresi’nde sunduğu araştırma sonuçlarına göre, yüksek kahve tüketimi, düşük ölüm riski ile ilişkilendirildi.

İspanya’nın Pamplona şehrindeki Navarra Hastanesi’nde gerçekleştirilen çalışmada yaklaşık 20 bin katılımcı ortalama 10 yıl boyunca takip edildi. Araştırmada, günde en az dört fincan kahve içenlerin ölüm oranının, neredeyse hiç kahve içmeyenlere oranla yüzde 64 daha düşük olduğu görüldü. Araştırmacılar ayrıca 45 yaş ve üzeri katılımcılar arasında, günde fazladan içilen iki fincan kahvenin ölüm riskini yüzde 30 azalttığını gördü.

Sağlıklı bir diyetin parçası

Navarra Hastanesinden Kardiyolog Dr. Adela Navarro, “Bulgularımız her gün dört fincan kahve içmenin sağlıklı bir diyetin bir parçası olabileceğini gösteriyor.” şeklinde konuştu. Yine de uzmanlar, herkesin vücudunun kafeini aynı şekilde hazmetmeyebileceğinin altını çiziyor. Bu yüzden vücudunuzun tepkilerini dinlemekte fayda var.

Bu bulgular, yıl içinde yayımlanan başka çalışmaların sonuçlarını da destekler nitelikte. Bu çalışmalardan bir tanesinde, kahve tüketiminin kalp hastalıkları, kanser, felç, şeker hastalığı ve böbrek hastalıkları riskini azalttığı görülmüştü.

Kaynak: USA Today

İkinci, üçüncü hatta dördüncü fincan kahvenizi doldururken kendinizi kötü hissetmenize gerek yok. İspanya'nın Pamplona şehrindeki Navarra Hastanesi'nde gerçekleştirilen bir çalışmada, yaklaşık 20 bin katılımcı ortalama 10 yıl boyunca takip edildi. Araştırmada, günde en az dört fincan kahve içenlerin ölüm oranının, neredeyse hiç kahve içmeyenlere oranla yüzde 64 daha düşük olduğu görüldü. Araştırmacılar ayrıca 45 yaş ve üzeri katılımcılar arasında, günde fazladan içilen iki fincan kahvenin ölüm riskini yüzde 30 azalttığını gördü.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği