Yeni nesle özel otonom araç

Chrysler'ın milenyum nesli tasarımcılarına hazırlattığı Portal Concept adlı araç, yeni neslin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamayı amaçlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otomobil üreticilerinin daha önce hiç olmadığı kadar gözlerini diktiği bir nesil varsa o da cihaz hastası milenyum neslidir. Chrysler da Portal Concept adlı aracını, milenyum neslinin ihtiyaçlarının daha iyi bir şekilde karşılanması için bu nesilden tasarımcılarla geliştirdi. CES 2017‘de tanıtılan Portal Concept, sadece bir otomobil değil, dijital olarak bağlı mobil bir ortam da sunuyor.

Otonom sürüş

Portal Concept aslında kısaltılmış bir minivan. Tamamen elektrikli olması planlanan araç 400 kilometre menzile sahip olacak. Chrysler aracın SAE 3. Seviye otonom sürüş  yeteneklerine sahip olacağını belirtiyor. Yani araç sadece şehirler arası korumalı yollarda otonom olarak kullanılabilecek. Şehir içinde ise bir sürücü tarafından kullanılması gerekecek. Ancak gelecekte yapılacak güncellemelerle daha farklı ortamlarda da otonom sürüş imkanı sağlanabilir.

Fütüristik tasarım

Aracın dışının odak noktası, asansör kapısı gibi açılan kayan kapıları. İç kısımda ise şık bir kontrol paneli, Kara Şimşek-vari bir direksiyon ve düzenlenebilir çift ekranlı panel bulunuyor. Bu ekranlardan altta bulunanı dokunmatik olarak kullanılabiliyor. Kontrol paneli üzerinden, aracın iç kısmında bulunan 10 farklı cihaz kontrol edilebiliyor. Milenyum nesli için özel olarak entegre bir özçekim kamerası bile ayarlanmış. Ancak bu kamera sadece fotoğraf çekmek için değil, yüz tanıma teknolojisi ile kişisel ayarları yüklemek için de kullanılıyor.

Kaynak: PSFK

Chrysler, yeni nesil otomobil müşterilerini oluşturan milenyum nesli için özel bir araç tasarladı. Portal Concept adı verilen araç, milenyum nesli tasarımcıları tarafından geliştirildi. Otonom sürüş özelliklerine sahip araç, içinde bulundurduğu cihazlarla yeni nesli ihtiyaçlarını karşılamak istiyor. Aracın içinde hem fotoğraf çekmek için hem de sürücünün kimliğini belirlemek için bir özçekim kamerası da bulunuyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği