Facebook Snapchat’ten bir ısırık daha aldı

Facebook, Snapchat’in en popüler özelliklerinden birisi olan Stories (Hikayeler) özelliğini şimdi de kendi uygulamasına eklemeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2013 yılında Facebook Snapchat’i 3 milyar Dolar’a satın almak istemiş, Snapchat bu teklifi reddetmişti. Ancak bu durum Facebook’un Snapchat özelliklerini kendi ürünlerine eklemesini engellemedi. Snapchat’in en popüler özelliklerinden birisi olan Stories (Hikayeler) özelliğini önce Instagram’a ardından Whatsapp ve Facebook Messenger’a taşıyan Facebook, şimdi de kendi uygulamasına bu özelliği eklemeye hazırlanıyor.

24 saat içinde silinen fotoğraf ve videolardan oluşan hikayeler, yeni güncelleme ile birlikte Facebook’un Android ve iOS uygulamalarına gelecek. Güncellemenin ardından kullanıcılar Facebook’a girdiklerinde ekranın üstünde, tıpkı Instagram’da olduğu gibi, Hikayeler için ayrılmış bir alan görecek. Buradan arkadaşlarının paylaştığı hikayeleri görebilen kullanıcılar dilerse kendi hikayelerini de paylaşabilecek.

Filtreler, maskeler, direkt mesaj

Ekran sağa kaydırıldığında kameraya erişen Facebook uygulaması, hızlıca hikaye paylaşmaya imkan sağlayacak. Ayrıca kamera ekranında, Snapchat’te olduğu gibi, filtreler, maskeler hatta marka reklamlı seçenekler bulunacak.

Kullanıcılar hikayelerini tüm arkadaşlarıyla paylaşabileceği gibi ayrıca belirli kişilere özel olarak da gönderebilecek. Bunun için Facebook uygulamasına Direct adında bir mesaj özelliği eklenecek. Daha önce uygulamanın içinde bulunan Facebook Messenger’ı ayrı bir uygulama olarak sunan Facebook, şimdi tekrar ana uygulamanın içine direkt mesaj özelliği yerleştiriyor.

Snapchat’e zarar verebilir

Rekabetçi bir bakış açısıyla bakıldığında Facebook’un Hikayeler ve direkt mesaj özellikleri mantıklı geliyor. Geçtiğimiz dönemde Hikayeler’in Snapchat üzerinde patlamasını izleyen Facebook şimdi bu özelliği milyarlarca kullanıcısına sunuyor. Böylece kullanıcılar kendi yaşamlarını başkalarına yayınlamak için yeni bir araç daha elde etmiş olacak.

Facebook’un bu özellikleri kendi bünyesine eklemesi belki Snapchat’i tamamen bitirmeyecek ancak bu açıklama yapıldığı anda borsada Snapchat hisselerinin düştüğü görüldü. Ayrıca Snapchat, yeni kullanıcılar için alışması zor bir platform olarak biliniyor. Facebook ise milyarlarca kullanıcının aşina olduğu bir platform. Bu özelliklerin Facebook’a eklenmesi, daha önce Snapchat kullanmamış kişilerin, yeni bir Snapchat hesabı açması için daha az sebebi bulunması anlamına gelecek.

Kaynak: Macworld

Snapchat’in en popüler özelliklerinden birisi olan Stories (Hikayeler) özelliğini önce Instagram’a ardından Whatsapp ve Facebook Messenger’a taşıyan Facebook, şimdi de kendi uygulamasına bu özelliği eklemeye hazırlanıyor. 24 saat içinde silinen fotoğraf ve videolardan oluşan hikayeler, yeni güncelleme ile birlikte Facebook’un Android ve iOS uygulamalarına gelecek. Güncellemenin ardından kullanıcılar Facebook’a girdiklerinde ekranın üstünde, tıpkı Instagram’da olduğu gibi, Hikayeler için ayrılmış bir alan görecek. Facebook bu güncellemeyle Snapchat’ten sadece Hikayeler’i değil aynı zamanda selfie filtreleri, maskeler ve direkt mesaj özelliğini de alacak.2 yanıt

  1. ahmet avatarı
    ahmet

    kişisel olarak artık facebook u sıkıcı buluyorum. geçirdiğim zamanda her geçen gün azalmakta. eşim özellikle aynı fikirde ve şu an favori uygulaması snapchat. çok eğleniyor yeni doğan kızımızla sürekli değişik videolar çekiyor ve oldukça memnun.

Yorumunuz: