WhatsApp, Snap’e dönüşme adına bir adım daha attı

WhatsApp kullanıcıları yakında, Snap ve Instagram'daki gibi 24 saat içinde silinen fotoğraf ve videolarla durum güncellemesi yapabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’a ait mesajlaşma uygulaması WhatApp’ın yeni bir özelliği denediği ortaya çıktı. Beta testi aşamasındaki bu özellik kullanıcıların 24 saat içinde kaybolan durum güncellemeleri paylaşmalarını sağlıyor. Status (Durum) adlı yeni özellik, Snap’in Stories özelliğine çok benziyor.

WhatsApp ana ekranında sohbetler ve aramalar sekmelerinin arasına yerleştirilen yeni bir sekme ile kullanılabilecek olan bu özellik, fotoğraf ya da video paylaşmayı sağlayacak. WhatsApp’ın daha önceden kullandığı yazılı durum güncelleme özelliği ise olduğu gibi kalacak. Yeni özellik eskisinin yerini almayacak.

whatsapp-status-feature

 

Kullanıcılar durum olarak paylaştığı görsellerin üzerinde yine Snap’te olduğu gibi çizim yapıp, emoji ve metin ekleyebilecek. Durumu kimlerin görebileceği, paylaşım ekranında seçilebilecek. Bir durum paylaşıldıktan sonra ise o durumu süresi dolmadan kaldırmak ya da süresini uzatıp kısaltmak mümkün değil.

Instagram’da da yapılmıştı

Facebook bu özelliği daha önce Instagram’a da uygulamış, bu uygulama Snap’teki Stories özelliğinin neredeyse birebir kopyası olarak Instagram’a aktarılmıştı. Snap’in yaklaşık üç yıldır kullandığı, bir süre sonra ortadan kalkan görseller kullanıcılar arasında git gide daha popüler olmaya başlayınca Facebook da bu trendden uzak duramadı.

Ekim ayında, Avustralya’da yapılan bir testle Messenger uygulamasına da benzer bir özellik getirmeyi amaçlayan Facebook, bu özelliğe Messenger Day adını vermişti. Bu denemeler Facebook’un bu platformlar üzerinden gelir elde etme çabalarının bir sonucu da olabilir. Geçtiğimiz günlerde Facebook’ta artık yeni reklam alanları açmayacağını açıklayan şirket alternatif gelir kaynağı olarak Instagram, Messenger ve Whatsapp’a yönelmeyi amaçlıyor.

Reklam için ideal

Stories, Messenger Day ya da Status, kullanıcılara reklam göstermek için ideal alanlar olabilir. Kullanıcılar bu uygulamalar üzerinden iletişim kurdukları firmaların reklamlarını, her gün ziyaret ettikleri bir ekranda görmeye başlayabilir. Böylece kullanıcılar ilgilendikleri firmaların reklamlarını görürken, firmalar direkt olarak hedef kitlelerine ulaşabilir. Facebook da kullanıcılarını çok rahatsız etmeden reklam göstererek para kazanabilir.

Kaynak: TechCrunch

WhatsApp üzerinde test edilen yeni Status (Durum) özelliği, kullanıcıların 24 saat içinde silinen görseller paylaşmasını sağlıyor. Bu görseller üzerine çizim, emoji ya da metin gibi eklemeler de yapılabilecek. Durum güncellemesini kimlerin görebileceği paylaşmadan önce seçilebilecek ancak paylaşım yapıldıktan sonra güncellemeyi süresi dolmadan kaldırmak mümkün değil. Facebook'un bu özelliği WhatsApp'ta reklam göstermek için kullanabileceği düşünülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği