WhatsApp’a çizim özelliği geliyor

Diğer mesajlaşma uygulamalarından geri kalmak istemeyen WhatsApp, resimler üzerine çizim yapma ve emoji ekleme özelliğini getiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

WhatsApp Android uygulaması için hazırladığı yeni güncellemeyle birlikte kullanıcıların gönderdiği fotoğraf ve videolar üzerine çizim yapmasına izin veriyor. Kullanıcıların Snapchat’ten alışkın olduğu bu özellik Eylül ayının başında duyurulmuştu. Yeni güncelleme ile birlikte çizimin yanı sıra fotoğraflara emoji ekleme ve renkli yazı özellikleri de getirildi. Ayrıca artık video çekerken zoom yapılabiliyor.

Facebook bir süredir Snapchat’in kendine özgü özelliklerini kendi ürünlerine yerleştiriyor. Geçtiğimiz dönemde Snapchat’in ‘stories’ özelliği Instagram’a neredeyse birebir kopyalanmıştı. Geçmişte bir kaç milyar dolara Snapchat’i satın almak isteyen Facebook, mesajlaşma alanında bu şirketle rekabetin artmasından çekiniyor gibi duruyor.

Snapchat tehdit olarak görülüyor

Facebook Messenger ve WhatsApp’ın toplam aylık 1 milyarın üzerinde aktif kullanıcısı bulunuyor. Bu rakam Snapchat’in aktif kullanıcı sayısına göre oldukça az. Yine de Snapchat uzun vadede bir tehdit arz ediyor. Hem Snapchat’in hızlı büyüyüşü hem de kısa sürede ortadan kaybolan içerikleri popülerlik yarışında bu uygulamayı bir adım öne çıkarıyor. Facebook da yeni jenerasyon akıllı telefon kullanıcılarını kendisine çekebilmek için geleneksel estetik anlayışından bile vazgeçmek zorunda kalıyor.

Resimlerin üzerine çizim yapmak, yazı yazmak ya da emoji eklemek şirketin çok da onayladığı bir yöntem olmasa da zamana uyum sağlamak ve diğer uygulamalardan geri kalmamak için bu özellikler WhatsApp’a da getirildi. Şimdilik Android sürümüne gelen özelliklerin yakında iOS sürümüne de gelmesi bekleniyor.

Kaynak: The Verge

WhatsApp, Snapchat'ten alışkın olduğumuz resim üzerine çizim yapma ve emoji ekleme gibi özellikleri yeni güncellemesiyle birlikte Android kullanıcılarına sunuyor. iOS'a da aynı özellikleri getirmek için çalışmalarını sürdürüen WhatsApp, böylece yeni nesil kullanıcılara hitap etmek istiyor. Güncelleme ile birlikte video kaydı sırasında zoom yapma özelliği de WhatsApp'a eklenecek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği