Facebook borsada ilk kez sarsıldı

Facebook son çeyreğe dair açıklamasında, 2,4 milyar doları kar olmak üzere toplam 7 milyar dolar gelir kazandığını açıkladı ama beklentileri karşılayamadı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook şirketin hisselerini halka arz ettiği gün yaşadığı kötü başlangıcın ardından 4 yıldır sürekli yükseliş halindeydi. 2012’den bu yana hisseleri yüzde 230 değer kazanan şirket yatırımcıları etkilemekte sorun yaşamıyordu. Bugüne kadar…

Görünüşe göre Facebook’un yıllarca süren hızlı yükselişi kamuoyunda beklentileri çok fazla yükseltti. Öyle ki artık Facebook için ‘iyi’ bir çeyrek geçirmek kabul edilebilir olmanın dışına çıktı. Facebook’un bugüne kadar analistler tarafından öngörülen tüm hedeflerin üzerinde gelişme göstermesi artık kimsenin daha azıyla yetinmemesine sebep oldu. Şirketin sadece kar etmesi değil, önceki yıllara göre daha fazla kar etmesi ve daima beklentilerin üzerine çıkması isteniyor.

2,4 milyar dolar gelir yeterli gelmedi

Çarşamba günü son çeyrek rakamlarını açıklayan Facebook 7 milyar dolar kazandığını ve bunun 2,4 milyar dolarının net kar olduğunu açıkladı. Çoğu üst düzey şirketin dudaklarını uçuklatacak bu rakamlar görünen o ki piyasa için yeterli gelmedi. Çünkü analistlerde karın 2,8 milyar doları bulacağı yönünde bir beklenti vardı. Bu beklenti karşılanmayınca şirketin hisseleri birden yüzde 4’lük bir düşüş gösterdi.

Öncelikle düşüşün sebebi çok iyi anlaşılamadı. Hisseler toparlanmaya başladı ancak Facebook’un Ana Finans Yöneticisi tarafından yapılan açıklama düşüşün yüzde 6,6’ya kadar ulaşmasına sebep oldu. Facebook bugüne dek yaptığı reklam için alan üretme çalışmalarını tamamladığını ve sitenin içine daha fazla reklam yerleştirmeye çalışmayacağını açıkladı. Bu da gelirlerdeki artışın bir süre sonra sabitleneceği anlamına geliyor. Yani artık Facebook üst limitine ulaştı ve büyümek için yeni gelir kaynakları bulması gerekiyor.

Diğer ürünlerin durumu

Aslında Instagram son zamanlarda bünyesindeki şirket hesaplarının sponsorlu içerikleri sayesinde Facebook’un üzerinden gelir elde etme yükünü biraz olsun almış durumda. Ancak yatırımcılar şirketin diğer büyük platformları Facebook Messenger ve Whatsapp’ın da benzer bir katkı göstermesini bekliyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, ürünleri için geliştirdiği stratejiyi basit bir şekilde şöyle özetliyor:

  1. Çok iyi bir kullanıcı deneyimi yarat ve ürünü bunun etrafında genişlet. (Facebook bunu çok iyi yapıyor)
  2. İnsanlara işletmelerle organik bir şekilde iletişim kurma imkanı sağla.
  3. İşletmelere bu insanlara ulaşmak için araçlar sun.

Facebook üç aşamayı da başarıyla tamamlamış durumda. Instagram 3. aşamaya geçebilen bir diğer ürün. Facebook Messenger ise yakın zamanda sunulan chat botları sayesinde ikinci aşamada ilerleme kaydediyor. Git gide gelişen bu platform üzerinden rezervasyon alınıyor, satış yapılıyor ve kullanım her geçen gün artıyor.

Whatsapp’ta bir sonraki aşama

Facebook’un bugüne dek yaptığı en büyük yatırım olan Whatsapp’ta ise henüz ilk aşamadan çıkma konusunda bir hareketlilik görünmüyor. Geçtiğimiz dönemde Whatsapp’ın Facebook ile veri paylaşacağını açıklaması, ikinci aşama için çalışmaların başladığının bir göstergesi olabilir. Zuckerberg Whatsapp için bir sonraki aşamaya önümüzdeki yıl geçileceğini söyledi. Bu da 2017 Facebook geliştirici konferansında Whatsapp için chat botları desteğinin açıklanacağı anlamına gelebilir.

Facebook bir ürün olarak karlılığının limitlerine ulaşmış olabilir ancak şirket olarak oynayacağı daha çok kozu var.

Kaynak: Mashable, Business Insider

Bugüne dek borsada sürekli yükselen bir grafik çizen Facebook, beklentileri çok fazla yükseltmesinin kurbanı oldu. 7 milyar dolar gelir elde eden ve bunun 2,4 milyar dolarının kar olduğunu açıklayan şirket, analistlerin 2,8 milyar dolarlık kar beklentisini karşılayamadığı için borsada değer kaybetti. Bundan sonra internet sitesine daha fazla reklam sığdırmaya çalışmayacağını da açıklayan şirket, duraklama endişesi yaratarak yüzde 6,6 değer kaybına uğradı. Yatırımcılar Facebook'un Instagram, Messenger ve Whatsapp gibi diğer ürünlerinden de gelir elde etmesini bekliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği