Facebook sonunda Snapchat’i alt ediyor

Instagram'ın bu ayın başında yaptığı açıklamaya göre Hikayeler özelliği günlük 200 milyon kullanıcıya ulaştı ve Snapchat'i geride bıraktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook uzun zamandır Snapchat’in önünü kesmeye çalışıyor. Daha önce Poke ya da Slingshot gibi uygulamalarla Snapchat’i taklit etmeye çalışan hatta geçmişte direkt Snapchat’i bünyesine katmak isteyen Facebook, bu denemelerinde başarılı olamayınca son çare olarak Snapchat’in özelliklerini kendi uygulamalarına eklemeye başladı. Sıfırdan yarattığı Snapchat klonları ile başarılı olamayan Facebook, halihazırda oldukça popüler olan uygulamalarına Snapchat özellikleri ekleyerek sonunda başarıya ulaşmış gibi görünüyor.

Instagram’a Ağustos ayında eklenen Stories (Hikayeler) özelliği, Snapchat’in ortaya çıkmasından neredeyse beş yıl sonra eklendi. Ancak Instagram’ın bu ayın başında yaptığı açıklamaya göre Hikayeler özelliği günlük 200 milyon kullanıcıya ulaştı. Statista tarafından hazırlanan grafiğe baktığımızda Instagram Hikayeler’in üç ayda 50 milyon yeni kullanıcı elde etmenin yanı sıra, Snapchat’in toplam günlük kullanıcı sayısını da geride bıraktığını görebiliyoruz.

Bu tabii ki insanların birdenbire Snapchat kullanmayı bırakacağı anlamına gelmiyor. Instagram kullanıcılarının ne kadarının uygulamayı sadece Hikayeler özelliği için kullandığını belirlemek zor. Ancak Facebook’un buradaki amacı, Snapchat kullanıcılarını kendisine çekmekten ziyade, mevcut kullanıcılarını Snapchat’e kaptırmanın önüne geçmek. Instagram Hikayeler de bu görevi başarıyla yerine getiriyor gibi duruyor.

Facebook geniş kullanıcı tabanından yararlanıyor

Facebook’un şu anda yapabileceği en akıllıca hareket, rakip şirketlerin özelliklerini kopyalamak. Böylece diğer platformlardan bir eksiği kalmayan Facebook uygulamaları, rekabeti ‘Hangi uygulamada daha çok arkadaşım var?’ noktasına çekmiş oluyor. Bu alanda da Facebook’un bariz bir üstünlüğü bulunuyor. Instagram’ın 600 milyonluk kullanıcı tabanı, büyük ihtimalle herkesin daha fazla arkadaşını kendi bünyesinde bulunduruyor.

Facebook’un diğer üç (evet üç!) Snapchat Hikayeler klonu Instagram kadar başarılı olabilmiş değil. Kullanıcı tabanı Snapchat ile en çok kesişen Facebook uygulaması Instagram gibi görünüyor. Facebook bu hamlesiyle Instagram kullanıcılarının Snapchat’i indirmesi için ortada bir sebep bırakmadı. Bu da Facebook için iyi haber.

Kaynak: Business Insider

Instagram'a Ağustos ayında eklenen Stories (Hikayeler) özelliği, Snapchat'in ortaya çıkmasından neredeyse beş yıl sonra eklendi. Ancak Instagram'ın bu ayın başında yaptığı açıklamaya göre Hikayeler özelliği günlük 200 milyon kullanıcıya ulaştı. Statista tarafından hazırlanan grafiğe baktığımızda Instagram Hikayeler'in üç ayda 50 milyon yeni kullanıcı elde etmenin yanı sıra, Snapchat'in toplam günlük kullanıcı sayısını da geride bıraktığını görebiliyoruz.

3 Yorum

  • bence snapchat ile instagram’ın kulvarları farklı.
    instagram insanları birbirleriyle daha fazla etkileşime sokmayı amaçlayan bir platform. dünyanın öbür ucundaki biriyle, hesabını özellikle gizlememişse, aynı beğeniyi paylaştığınız bir fotoğraf hakkında konuşabilirsiniz.
    mesajllaşma kısmı da, asıl amacı anlık mesajlaşma olmayan uygulamalarınkilerden farklı olarak anlık mesajlaşma uygulamalarına daha çok benziyor.

    snapchat ise birbirini tanıyan kişilerin daha özel bir şekilde konuşmaları hedefiyle ilerliyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği