WhatsApp ‘Kurumsal’ sürümünün izleri

WhatsApp'ın, şirketleri kullanıcılarla buluşturma planları kapsamında, uygulamanın kodlarına işletme mesajı taslakları yerleştirildiği belirtildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

WhatsApp’ın şirketleri kullanıcılarla direkt mesaj yöntemi ile buluşturma planları yavaş yavaş şekilleniyor. Uygulamanın kodları arasında bir çok ‘işletme’ mesajı taslağı bulunduğu belirtildi. WABetaInfo‘nun Twitter hesabından verilen bilgiye göre taslaklardan birisi, işletmenin gönderdiği mesajı kullanıcının diline çevirerek göstermek üzere tasarlanmış.

WABetaInfo’nun kurucusuna konu ile ilgili olarak ulaşılamazken, Twitter hesabından, bu kod değişikliklerinin uygulamaya WhatsApp’ın Kasım ayındaki GIF desteğinin ardından yerleştirildiği ifade edildi. WhatsApp konu ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Planlar geçen yıl açıklanmıştı

Facebook’un 2014 yılında 22 milyar Dolara bünyesine kattığı, yaklaşık 1 milyar kullanıcısı bulunan WhatsApp, 2016’nın Ağustos ayında yaptığı açıklamada, işletmelerin müşterilere mesaj atabilmesini sağlayacak düzenlemeler yapma planını açıklamıştı. Şirket adına konuşan bir sözcü: “Sizin için önemli olan şirketlerle iletişim kurabilmeniz için yeni yöntemler araştırıyoruz. Bunu üçüncü parti ‘banner’lar ya da istenmeyen mesajlar olmadan gerçekleştirmeye çalışıyoruz.” demişti.

WhatsApp ayrıca Ağustos ayında, kullanıcı bilgilerini Facebook hesabı ile ilişkilendireceğini açıklamış, bu karar özellikle Avrupa’lı düzenlemeciler tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Facebook, işletmelerin müşterilere Messenger üzerinden mesaj göndermesine 2016’nın Nisan ayında izin vermeye başlamış ve Mark Zuckerberg aynı özelliğin 2017’de WhatsApp’ta da olacağını belirtmişti.

Facebook’un aksine WhatsApp mesajları varsayılan ayar olarak şifreliyor. WhatsApp’ın kurucularından Jan Koum, mahremiyetin korunması konusunda güçlü ifadeler kullanan ve internet üzerinden reklamcılığın karşısında duran birisi olarak biliniyor. Koum, Forbes’a verdiği bir röportajda “Reklamlarla uğraşmak bunaltıcı bir iş… Reklamların daha iyi çalışmasını sağlayarak kimsenin hayatını daha iyi hale getiremezsiniz.” demişti.

Kaynak: Business Insider

WhatsApp'ın şirketleri kullanıcılarla direkt mesaj yöntemi ile buluşturma planları yavaş yavaş şekilleniyor. Uygulamanın kodları arasında bir çok 'işletme' mesajı taslağı bulunduğu belirtildi. WABetaInfo'nun Twitter hesabından verilen bilgiye göre taslaklardan birisi, işletmenin gönderdiği mesajı kullanıcının diline çevirerek göstermek üzere tasarlanmış. WhatsApp'ın sahibi olan Facebook, işletmelerin müşterilere Messenger üzerinden mesaj göndermesine 2016'nın Nisan ayında izin vermeye başlamış ve Mark Zuckerberg aynı özelliğin 2017'de WhatsApp'ta da olacağını belirtmişti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği