WhatsApp’a tepkiler büyüyor

Kullanıcı bilgilerini Facebook ile paylaşacağını duyuran WhatsApp, Almanya, İngiltere ve Hindistan gibi ülkelerde tepkiyle karşılaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz ay bazı kullanıcılarının kişisel bilgilerini Facebook’la paylaşacağını duyurmuştu. Bunun üzerine birçok kullanıcı özel bilgilerinin tehlikede olduğundan şüphe duymaya başladı.

Almanya’daki düzenleyicilerden biri de bu şüphenin haklı olduğuna inanıyor. Hamburg veri koruma yetkilisi, Almanya’daki WhatsApp kullanıcılarının bilgilerinin kaydedilmemesi konusunda uyarıda bulundu. Şimdiye kadar bilgileri paylaşılan yaklaşık 35 milyon Alman kullanıcının bilgilerinin de silinmesini talep etti. Hamburg veri koruma yetkilisi Johannes Caspar yaptığı açıklamada “Kişiler WhatsApp hesaplarını Facebook’a bağlamak isteyip istemediklerine kendileri karar vermeliler. O yüzden Facebook’un öncelikle izin istemesi gerekirdi.” dedi.

Hamburg mahremiyet düzenleyicisinin açıklamasına göre, Messenger uygulaması ya da Facebook, kullanıcıların bilgilerini toplamadan önce izin almadı. Ayrıca bilgilerin gelecekte kullanılacağını söyleyerek de insanları yanılttı.

Facebook görüşmek istiyor

Facebook Salı günü yaptığı açıklamada, Avrupa gizlilik kurallarına uyduklarını ve düzenleyiciyle görüşmeye hazır olduklarını açıkladı. Hamburg veri koruma yetkilisinin Facebook üzerinde bir otoritesi bulunuyor çünkü şirketin Almanya ofisi Hamburg kentinde yer alıyor.

WhatsApp durumu kurtarma çabasının bir parçası olarak, kullanıcılarının telefon numaralarını ve bilgilerini Facebook’la paylaşmayı bırakacağını açıkladı. WhatsApp, asıl amacının kullanıcılara daha iyi bir hizmet sunmak olduğunu söylese de herkesi inandırabilmiş değil. WhatsApp’ın açıklamasından bir gün sonra İngiliz mahremiyet düzenleyicileri de değişikliklere gidilebileceğini açıkladı.

Hindistan da tepki göstermişti

Almanya WhatsApp ve Facebook’un bu düzenlemesine karşı çıkan ilk ülke değil. Hindistan’da iki öğrenci mahkemeye başvurarak WhatsApp’ın kullanıcılardan onay almadan verilerini paylaşma kararı almasının kullanıcıların güvenliğini ve mahremiyetini tehlikeye attığını savunmuştu. Mahkeme öğrencileri haklı bularak, WhatsApp’tan, ‘verilerimi paylaşma’ seçeneğini seçen tüm kullanıcıların verilerinin silinmesini talep etmişti.

Kararın açıklanmasının ardından Facebook bu karara uymayacağını belirtmişti. Ancak daha sonra Almanya’dan da tepki gelmesinin ardından Facebook Hindistan’ın talebini yerine getireceğini açıklayan bir yazı yayınladı. Açıklandığı günden beri tartışılan bu veri paylaşım kararı, önümüzdeki dönemde de farklı ülkelerden ciddi tepkiler alacak gibi duruyor.

Kaynak: New York Times

WhatsApp'ın kullanıcı bilgilerini Facebook'la paylaşma kararına Almanya'daki düzenlemecilerden tepki geldi. Hamburg veri koruma yetkilisi Johannes Caspar, WhatsApp'ın elindeki bilgileri Facebook'la paylaşmasının güvenlik ve mahremiyet açısından doğru olmadığını dile getirdi. Benzer bir tepki de Hindistan'dan geldi. Şikayetleri değerlendiren Hindistan mahkemesi, WhatsApp'tan, izinsizce paylaştığı kullanıcı verilerini silmesini istedi.

1 Yorum

  • Bu saatten sonra paylaşması veya paylaşmaması çok da önemli değil. zaten bu verileri alıp kullanıyor. Benin asıl derdim benim verilerimi kullanmaması.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği