Instagram’a veri yedekleme özelliği geldi

Instagram, 1 ay sonra yürürlüğe girecek olan AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği'ndeki veri taşınabilirliği kuralına uymak için kullanıcı verilerini indirilebilir hale getirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tıpkı Facebook gibi Instagram da kullanıcı verilerini indirilebilir hale getirdi. ‘Verinizi İndirin’ aracına buraya tıklayarak ya da uygulamanın gizlilik ayarları kısmından ulaşabilirsiniz. Bu araç, kullanıcının kendi fotoğraflarını, videolarını, arşivlediği Hikayelerini (2017’nin Aralık ayından sonra paylaşılan), profilini, bilgilerini, yorumlarını, takipçilerini ve takip ettiği kişilerin kullanıcı adını, Direkt Mesajları, aramaları, beğenileri ve ayarları indirebilmesini sağlıyor.

Veri indirme aracı, Instagram’ın 25 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ndeki veri taşınabilirliği kuralına uyması açısından gerekliydi.

Instagram’ın ardından WhatsApp da Genel Veri Koruma Yönetmeliği kapsamında kullanıcı verilerini indirilebilir hale getiren bir araç sunacağını duyurdu. Ayrıca, Avrupa’daki WhatsApp kullanabilme yaşı 13’ten 16’ya çıkarılacak. (Avrupa dışında yaş sınırı yine 13 olarak kalacak.)

Instagram’ın rakiplerine saldırmaktan çekinmeyen bir uygulama olduğunu biliyoruz. Mesela 2016’nın Ağustos ayında Snapchat’in Hikaye özelliğini birebir şekilde kopyalamıştı. Daha sonra da başka bir uygulamadaki Boomerang özelliğini alıp kullanmıştı. Eğer Instagram başka uygulamaların özelliklerini ‘benimsemeye’ devam edecekse, insanların hangi uygulamayı kullanacaklarını seçmelerine de izin vermeli. Ancak bütün fotoğraf ve videolarınız tek bir uygulamanın içindeyken böyle bir şey yapmak zorlaşıyor. Veri indirme imkanı, fotoğraf paylaşma uygulamaları için daha eşit şartlar oluşturulmasını sağlayabilir.

Ayrıca bu özellik, üçüncü parti uygulamaların bir Instagram kullanıcısının hesabındaki bütün içeriklere erişim sağlamasını engelleyebilir. Bazı uygulamalar Instagram bilgilerinizle giriş yapmanızı gerektiriyor. Bu da kullanıcının hack’lenmesi veya hesabındaki içeriğin kendi rızası dışında kullanılması gibi riskler doğuruyor.

Facebook, veri indirme aracını 2010 yılında (Facebook kurulduktan 6 yıl sonra) sunmuştu. Dolayısıyla, 8 yıl önce kurulan Instagram’ın bu özelliği çoktan sunması gerekirdi.

Kaynak: Tech Crunch

Tıpkı Facebook gibi Instagram da kullanıcının kendi verilerini indirmesini sağlayan bir araç oluşturdu. Bu araç, kişinin kendi fotoğraflarını, videolarını, arşivlediği Hikayelerini (2017'nin Aralık ayından sonra paylaşılan), profilini, bilgilerini, yorumlarını, takipçilerini ve takip ettiği kişilerin kullanıcı adını, Direkt Mesajları, aramaları, beğenileri ve ayarları indirebilmesini sağlıyor. Veri indirme aracı, Instagram'ın 25 Mayıs'ta yürürlüğe girecek olan AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği'ndeki veri taşınabilirliği kuralına uyması açısından gerekliydi.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği