Twitter 13 yaşından önce kaydolan kullanıcıları engelliyor

Twitter, Mayıs ayında yürürlüğe giren Genel Veri Koruma Yönetmeliği kapsamında, 13 yaşından önce siteye kaydolan herkesin erişimini engelliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

13 yaşından küçük olup Twitter’a kaydolan üyeler siteye erişimlerinin engellendiğini fark etti. Motherboard’un haberine göre Twitter, kullanıcıların ister kaydolurken doğum tarihlerini girmiş olsun ister daha sonra profillerine eklemiş olsun yine de siteden engellendiklerini belirtti. Engellenenler arasında Kanadalı gazeteci Tom Yun da var.

Twitter’ın engellenen kullanıcılara gönderdiği mesajda “Twitter hesabı oluşturmak için en az 13 yaşında olmanız gerekiyor. Siz ise yaş sınırına uymuyorsunuz.” yazdığı iddia ediliyor. Bu mesaj elbette ki 13 yaşından büyük olan Tom Yun’a da gitmiş.

Düzenlemeler sıkılaştı

Twitter önceden de kullanıcılarının 13 yaş veya üzeri olması şartını uyguluyordu ancak Genel Veri Koruma Yönetmeliği 13 yaş altı internet kullanıcılarını korumak için ekstra kurallar getirdi. Yeni düzenleme ile birlikte Twitter, 13 yaşın altındayken Twitter’ı kullanarak içerik paylaşan bir kullanıcının içeriğini yasal olarak tutma hakkına sahip değil.

Motherboard’a açıklama yapan Twitter, kullanıcının 13 yaşına girmeden önce veya sonra paylaştığı içerikleri birbirinden ayıramadığını, bu yüzden de 13 yaşından önce Twitter’a kaydolan herkesin erişimini engellediğini ifade etti.

Kaynak: Fortune

Mayıs ayında yürürlüğe giren Genel Veri Koruma Yönetmeliği, 13 yaş altı internet kullanıcılarını daha fazla korumak adına birtakım kurallar getirdi. Bunlardan biri de 13 yaşından küçükken Twitter'a kaydolan kullanıcıları ilgilendiriyor. Twitter, 13 yaşın altındayken Twitter üzerinden içerik paylaşan bir kullanıcının içeriğini sitede tutma hakkına sahip değil. Motherboard'a açıklama yapan Twitter, 13 yaşından küçükken Twitter'a kaydolan herkesin erişimini engellediğini, zira kişinin belirli paylaşımları 13 yaşından küçükken mi büyükken mi yaptığını ayıramadıklarını belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği