Whatsapp’ın DNA’sı mahremiyette bozuldu

Facebook'a satıldığı dönemde "Mahremiyetiniz DNA'mıza işlenmiştir" diyen Whatsapp, kullanıcıların telefon numaralarını ana şirketi Facebook'la paylaşacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook, iki yıl önce mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ı rekor bir fiyatla satın aldığında herkesin aklına aynı soru gelmişti: “Facebook, kişisel bilgilerimizden para mı kazanacak?”. Sosyal medya devinin, kendi platformu üzerinde, kişisel verileri reklam göstermek amacıyla kullandığı biliniyor. Ancak o dönemde Whatsapp bu iddiaları kesin bir dille yalanlamıştı.

Telefon numaraları Facebook’la paylaşılacak

“Mahremiyetinize saygı bizim DNA’mıza işlenmiş durumdadır. Biz Whatsapp’ı sizin hakkınızda mümkün olduğunca az bilgi sahibi olmak hedefi etrafına kurduk.” şeklinde açıklama yapan Whatsapp bu yıl içinde de kullanıcıların mesajlaşmalarını uçtan uca şifreleyerek mahremiyeti koruma yönünde bir adım daha atmıştı. Ancak şirketin kullanım koşullarında yaptığı değişiklikle birlikte kullanıcılara dair bilgiler Whatsapp’ın ana şirketi Facebook ile paylaşılacak.

Mesajlaşmaların içeriği halen şifrelenmiş durumda ancak kullanıcıların telefon numaraları, kimlerle görüştüğü ve uygulamayı kullanma sıklığı gibi veriler Facebook ile paylaşılacak. Böylece Facebook, Whatsapp üzerinden görüştüğünüz kişileri size arkadaş olarak önerebilecek.

Whatsapp’ın değişikliği meşrulaştırma çabaları

Whatsapp’ın konu üzerine yazdığı blog yazısında, Facebook’ta göreceğiniz reklamlarda “hiç duymadığınız bir firmanın reklamı yerine, hali hazırda ilişkiniz olan bir firmanın reklamını görebilirsiniz.” deniyor. Yani kullanıcıların özel verileri, Facebook tarafından, reklam amaçlı olarak kullanılacak.

Whatsapp ayrıca telefon numaranızın Facebook’a verilmesi ile banka hesabınızdaki şüpheli hareketler ve uçak biletinizle ilgili değişiklikler konusunda şirketlerin size daha hızlı ulaşabileceğini söylüyor.

Bu durumlar sizi cep telefonu numaranızı Facebook’la paylaşmak için ikna etmemiş olabilir. Ancak Whatsapp kullanıyorsanız artık yeni kullanım koşulları bunlar. Facebook’un telefon numaranızı bilmemesini sağlamanın tek yolu ise Whatsapp kullanmaktan vazgeçmek.

Kaynak: The Independent, Cnet, Whatsapp

Whatsapp'ın kullanım koşullarında yapılan yeni değişiklikle birlikte, kullanıcıların telefon numaraları, hangi kullanıcılarla görüştükleri ve uygulamayı kullanma süreleri gibi veriler Whatsapp'ın ana şirketi Facebook'la paylaşılacak. Bu değişiklikle birlikte Facebook'ta daha iyi arkadaş önerileri ve reklamlar gösterilebileceği ifade ediliyor. Telefon numaranızın aynı zamanda, banka hesabınızdaki şüpheli işlemler ve uçak biletinizle ilgili değişiklikler konusunda sizi uyarmak amacıyla da kullanılabileceği ifade ediliyor.

2 Yorum

  • Müşterime web sayfası yapan firma sayfadaki form ve kullanım bilgilerini kendi reklam çalışması için kullandı. Bunu önce kabul eden firma şimdi inkar ediyor ve suçunu bir çalışanına atıyor. Çalışan firmadan istifa ederken tüm firma e-posta ve mali kayıtların bir kopyasını alıyor.

    Kısaca internet ve elektronik sistemlerde mahremiyet saç baş yolduracak seviyede. Yerli firmaların hiç biri bu konuda bir önlem almıyor. Ancak büyük firmaların Know-How larını koruma çalışmaları olsada hepsi bir akıllı telefonun kamerasına kurban gidiyor.

    Veri güvenliği ve kişisel mahremliyet Person Of Interest te olduğu gibi bir makinaya teslim edilmeli ama o makinaya bir insan erişip bunları kendi amaçları için kullanamamalı veya makinayı manuple edememeli.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği