Bill Gates’in tatildeki okuma listesi

Bill Gates, altı aylık çabasının sonucu olarak beş kitaptan oluşan 2017 tatilinin okuma listesini yayımladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bill Gates, insanların hislerini ve düşüncelerini nasıl genişletebileceğine dair altı aylık çabasının sonucu olarak beş kitaptan oluşan 2017 tatilinin okuma listesini yayımladı. Kişisel kütüphanesini sergilemesi bizlere milyarder hayırseverin öncelikleri hakkındaki satır aralarını okuma şansı veriyor.

Gates, çok beğendiği ama bu yıl listenin dışında kalmış kitapları içeren ‘Çeşitli konularda bir demet kitap’ başlığı altında bir ön sözle birlikte ‘Gates Notes‘ adlı blogda yayımladı. Gates’in tavsiye ettiği kitaplar IŞİD’in yükselişi, zihinsel hastalıklar, ırk ayrımcılığının nasıl geliştiği gibi konuları kapsıyor. Gates’in listesindeki beş kitap oldukça iç ısıtıcı türden. Kendisi de “Eğer bu tatil sezonunda sıcacık evinizde kıvrılıp kitap okumak istiyorsanız, bu beş kitap tam size göre.” diyor.

İşte Gates’in listesindeki kitaplar;

Thi Bui – The Best We Could Do

Bu çizgi roman şeklindeki anı kitabı, bir bakıma farklı bir tarihi objektifle mevcut mülteci krizinin zorluklarını ve acılarını anlamak için iyi bir kaynak sayılabilir. Gates, kitaptan “Yazarın ailesi 1978’de Vietnam’dan kaçmak zorunda kaldı. Bui, çocuğunu doğurduktan sonra işgalciler tarafından parçalanmış bir ülkede büyürken, ailesinin yaşadıkları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya karar verdi.” şeklinde bahsetti.

Matthew Desmond – Evicted: Poverty And Profit In The American City

Gates, “Eğer yoksulluğa neden olan konuların birbiriyle ilişkisini iyice anlamak istiyorsanız, Milwaukee’deki tahliye krizi hakkında yazılan bu kitabı okumalısınız.” diyor. Princeton’da çalışan Sosyolog Desmond (ayrıca Gates Vakfı bursiyeri), şehrin birinde çoğunlukla siyahilerin diğerinde ise beyazların yaşadığı iki yoksul bölgesindeki insanların yanında 18 ay kaldı. Ayrıca kitap Pulitzer Ödülü kazandı.

Eddie Izzard – Believe Me: A Memoir Of Love, Death And Jazz Chickens

Bu kitap, Gates’in güçlü iş etiği algısıyla yakından ilişkili kabul ediliyor. Gates, “Oldukça etkileyici bir hikayeye sahip olan Izzard, çocukluğunda zorluklara göğüs germiş biri. Doğal yeteneği olmamasına rağmen uluslararası bir yıldız olabilmek için çok çalıştı.” diyor. Fakat Believe Me: A Memoir Of Love, Death And Jazz Chickens, yetenekli bir komedyen tarafından kaleme alınması yönüyle komik, bir transseksüelin yöneliminin hikayesini anlatması yönüyle ise dokunaklı bir kitap.

Viet Thanh Nguyen – The Sympathizer

Giderek daha fazla ülkenin milliyetçiliğe ve kendini soyutlamaya yöneldiği bir dünyada, bu tarihi kurgu romanı Vietnam Savaşı’ndan farklı bir anlam çıkarmaya odaklanıyor. Kitapta, çatışmaya katılan herkesin insani yönünü keşfetme imkanı bulan, çift taraflı çalışan bir ajan görüyoruz. Gates, “Yazar savaş dönemindeki bireysel ahlak unsurunu ele alıyor.” diyor.

Vaclav Smil – Energy And Civilization

Modern toplum yüzyıllar içinde enerji üretimi ve transferinde yaşanan yeniliklerle, oldukça rahat şekilde, iyi ışıklandırılmış alanlarla, bolca yiyecekle ve bunların arasından vınlayarak geçtiğimiz yollarla şekillendi. Manitoba Üniversitesi’nden emekli Profesör Smil, bunun gerçekleşmesini ‘eşek gücüyle çalışan değirmenler döneminden bugünün yenilenebilir enerji için arayış dönemine…’ şeklinde açıklıyor.

Kaynak: Fast Company

Bill Gates, insanların hislerini ve düşüncelerini nasıl genişletebileceğine dair altı aylık çabasının sonucu olarak beş kitaptan oluşan 2017 tatilinin okuma listesini yayımladı. Kitaplar, IŞİD'in yükselişi, zihinsel hastalıklar, ırk ayrımcılığının nasıl geliştiği gibi konuları içeriyor. Gates'in tavsiye ettiği kitapların isimleri;

  • Thi Bui - The Best We Could Do
  • Matthew Desmond - Evicted: Poverty And Profit In The American City
  • Eddie Izzard - Believe Me: A Memoir Of Love, Death And Jazz Chickens
  • Viet Thanh Nguyen - The Sympathizer
  • Vaclav Smil - Energy And Civilization

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği