Bill Gates’ten kitap okumaya dair tavsiyeler

Bill Gates, kitap okuma hususundaki dört tavsiyesini bir video ile paylaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bill Gates’in okuma üzerine verdiği tavsiyeleri dinlemek isterseniz aşağıdaki video tam size göre.

Bill Gates videoda yılda yaklaşık 50 kitabı okurken uyguladığı yöntemleri 4 ayrı tavsiye olarak anlatıyor. Bu tavsiyelerden ilki not almak. Gates, özellikle kurgusal olmayan bir kitap okuduğunda, konu üzerine kapsamlı düşünmek için notlar aldığını ve bu notları, var olan bilgisi ve kitaptan alacağı bilgiyi ilişkilendirecek şekilde düzenlediğini aktarıyor. Eğer kitaptaki bilgiler kafasına yatmıyorsa, kitabı bitirmenin not almaktan dolayı oldukça uzun ve zahmetli bir süreç olduğunu eklemeden geçmiyor Gates.

Gates’in tavsiyelerinden ikincisi ise “bitiremeyeceğin kitaba başlama”. Bir prensip olarak kitaplarını bitirmeden bırakmayan Gates, kesinlikle bitiremeyeceğini düşündüğü bir kitaba başlamıyor.

Gates’in üçüncü tavsiyesi ise basılı kitapları okumak. Kişisel bir tercih olan bu konu, onun için çoğu zaman oldukça büyük bir çanta ile seyahatlere çıkma zorunluluğu doğuruyor.

Dördüncü ve son tavsiyesi ise okumaya her gün düzenli olarak özel zaman ayrılması. Gates, kitap okumanın özel bir zaman istediğini ve “5 dakika orada okuyayım 10 dakika burada okuyayım” şeklinde yapılan okumanın kitabı tam olarak anlama adına verimsiz olduğunu aktarıyor. Her akşam kitap okumak için en az 1 saat ayıran Gates bunu her okuyucuya öneriyor.

Bill Gates’in geçen yıl sonundaki kitap önerilerini daha önce aktarmıştık.

Bill Gates’in tatildeki okuma listesi

Gates’in diğer kitap önerilerini ve okuduğu kitaplara yaptığı incelemeleri içeren çok güzel bir sayfası var. Çağımızın önemli isimlerinden Bill Gates’in hangi kitapları takip ettiğini, hangi kitapları yorumladığını takip etmek isterseniz buyrun buradan. Tabii sayfayı takip ettiğinizde bu yılki tatil zamanında netleşecek okuma listesinin de yavaş yavaş oluştuğunu görebilirsiniz.

Kaynak: Quartz videosu

Yılda yaklaşık 50 kitap bitiren Bill Gates, kitap okuma için uyguladığı yöntemleri tavsiye olarak bir videoda paylaştı. Bu tavsiyeler; okurken not tutmak, bitiremeyeceğin kitaba başlamamak, basılı kitapları okumak (tabii bu kişisel ve başka zorlukları da olan bir tercih) ve kitap okumak için özel (mümkünse en az  bir saat) zaman ayırmak.

1 Yorum

  • İlginç ama kaydadeğer yöntemler. Tecrübe birikiminden istifade etmek gerek…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği