Teknolojiye yön veren isimlerden kitap tavsiyeleri

The Next Web, teknolojiye yön veren isimlerden kitap tavsiyeleri istedi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Toplumdaki en başarılı insanların genellikle doymak bilmez birer kitap kurdu olmasının bir sebebi var. Bir kitabın sayfalarında maruz kaldığınız ne kadar çok fikir olduğunu düşünün. Sık sık kitap okuyan kişiler yeni düşünme biçimleriyle, alternatif bakış açılarıyla ve kendilerini daha iyi hale getirme çabasıyla içli dışlı olurlar. Bunların hiçbiri başarıya ulaşmanın asıl güçlükleri değil.

Kendisine başarının anahtarı sorulduğunda Warren Buffett kitap yığınını işaret ederek “Her gün 500 sayfa kitap okuyun. Bilgi bu şekilde işliyor. Bilgi böyle birikiyor, tıpkı bileşik faiz gibi. Bunu hepiniz yapabilirsiniz ancak çoğunuzun yapmayacağına garanti verebilirim.” dedi.

Warren Buffett’ın gösterdiği yoldan ilerlemek isteyenler için, işte çok başarılı insanların tavsiye ettiği kitaplar:

Bill Gates: “Evicted: Poverty and Profit in the American City”

Kitabın yazarı Matthew Desmond şöyle diyor: “Tahliyenin yansımaları son derece ağırdır. Bir evi kaybetmek aileleri sığınaklara, terk edilmiş evlere ve sokaklara gönderir. Depresyona ve hastalığa davetiye çıkarır, aileleri tehlikeli mahallelerdeki kötü evlerde yaşamaya zorlar, toplulukları ayırır ve çocuklara zarar verir. Tahliye, insanların hassasiyetlerini ve ümitsizliğini, aynı zamanda maharetlerini ve cesaretlerini ortaya çıkarır.”

Bill Gates kitapla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Melinda ile birlikte bir süredir Amerikalıların ekonomi merdivenlerini nasıl tırmandığı hakkında bilgi edinmeye çalışıyorduk. Evicted, bu karmaşık sorunun bir parçasını anlamama yardımcı oldu, barınmayı pahalı hale getiren sistematik sorunlar ve bu sorunu çözmek için tasarlanan çeşitli hükümet programları hakkında daha fazla bilgi edinmek istememi sağladı.”

Warren Buffett: “The Intelligent Investor”

Warren Buffett bu kitapla ilgili “Bu zamana dek yatırım konusunda yazılmış en iyi kitap. Yaşam boyu başarılı şekilde yatırım yapmak çok yüksek IQ, olağanüstü işletme öngörüleri ya da içeriden alınan gizli bilgiler gerektirmiyor. İhtiyacımız olan şey, karar vermek için gereken makul bir düşünsel çerçeve ve duygularımızın bu çerçeveyi yozlaştırmasını engelleme becerisi. Bu kitap uygun çerçeveyi açık ve net şekilde çiziyor. Sizin yapmanız gereken şey de duygusal disiplini sağlamak.”

Jeff Bezos: “Günden Kalanlar

“Eğer Günden Kalanlar kitabını okursanız, ki benim en sevdiğim kitaplardan biridir, “10 saatimi alternatif bir hayatın içinde geçirdim, hayat ve pişmanlık hakkında yeni bir şey öğrendim.” diye düşünmekten kendinizi alamazsınız.”

Bill Gates: “A Full Life: Reflections at Ninety

“Jimmy Carter (39. ABD Başkanı) daha önce çok sayıda kitap yazmış olsa da, bu kitabına da harika anekdotlar saklamayı başarmış. Carter’ın dünyanın en yüksek makamına yükselişinin inanılmaz hikayesini okumayı çok sevdim. Bu kitap Georgia eyaletinde, suyu, elektriği ya da yalıtımı olmayan bir evde büyümenin nasıl bir şey olduğunu anlamanızı sağlayacak.”

Mark Zuckerberg: “Portfolios of the Poor

“Dünyanın neredeyse yarısının (yaklaşık 3 milyar insan) hayatlarını günde 2,50 Dolar ya da daha az bir parayla idame ettirmesi akıllara durgunluk veren bir durum. Bir milyardan fazla insan günde 1 Dolar veya daha az parayla yaşıyor. Bu kitabı okumanın o insanlar için daha çok çalışmamızı sağlayacak yeni fikirler vereceğini umuyorum.”

Bill Gates, Warren Buffett: “Business Adventures

Bill Gates bu kitabı şu şekilde tavsiye ediyor: “1991 yılında Warren Buffett ile tanıştıktan kısa bir süre sonra bana iş dünyasıyla ilgili en sevdiği kitabı tavsiye etmesini istedim. O da John Brooks’un Business Adventures adlı kitabını tavsiye edip bana bir kopyasını göndereceğini söyledi. Çok ilgimi çekmişti. Daha önce ne John Brooks’u ne de Business Adventures‘ı duymuştum. Bugün, Warren kitabı bana ödünç verdikten 20 yıldan fazla, kitabın ilk kez yayımlanmasının ardından 40 yıldan fazla zaman geçmişken, Business Adventures ticaret konusundaki favori kitabım olma özelliğini koruyor.”

Bill Gates, Elon Musk: “Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies

Nick Bostrom’ın Superintelligence kitabı okumaya değer. Yapay zeka konusunda dikkatli olmalıyız. Nükleer silahlardan daha tehlikeli olabilir.

Tim Cook: “Competing Against Time

Tim Cook’un bu kitabın kopyasını işe yeni aldığı kişilere ve meslektaşlarına verdiği söyleniyor.

Bill Gates: “Hayvanlardan Tanrılara Sapiens

“…Erken insan tarihine eğlenceli ve merak uyandırıcı şekilde göz atmak isteyen herkese bu kitabı tavsiye ederim. Harari fikirlerini açıklamak için canlı bir dil, fotoğraflar ve diyagramlar kullanıyor. Ayrıca kendisi becerikli bir yazar; Alman lana turşusunun denizin keşfindeki önemi ya da ilk yazılı kelimeler olarak bilinen 5 bin yıl öncesine ait yazıların neden pek etkileyici olmadığı gibi eğlenceli tarihi hikayeleri ustalıkla örüyor.

Kaynak: World Economic Forum

Toplumdaki en başarılı insanların genellikle doymak bilmez birer kitap kurdu olmasının bir sebebi var. Bir kitabın sayfalarında maruz kaldığınız ne kadar çok fikir olduğunu düşünün. Sık sık kitap okuyan kişiler yeni düşünme biçimleriyle, alternatif bakış açılarıyla ve kendilerini daha iyi hale getirme çabasıyla içli dışlı olurlar. Bu yüzden The Next Web teknolojiye yön veren isimlerden kitap tavsiyeleri istedi. Tavsiye edilen kitaplar arasında ekonomiden yönetim ve liderliğe, kurgudan yatırımcılığa kadar pek çok farklı tür var.

1 Yorum

  • Çoğu kitabın Türkçe çevirisi olmamasına uyuz oldum. “Günden Kalanlar” la yetinicez.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği