Bill Gates’in okuduklarını hatırlama yöntemi

Bill Gates bir konuda kitap okumaya başlamadan önce konu hakkında genel bilgi sahibi olmayı ve konunun tarihini incelemeyi öneriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bill Gates çok fazla kitap okuyan biri. Sohbetlerinde sık sık okuduğu kitaplardan alıntı yapıyor. Yani sadece okumakla kalmıyor, okuduğu şeyleri hatırlıyor da. Quartz’ın Bill Gates ile yaptığı röportajda bu konu gündeme gelince Gates kitap okurken izlediği strateji hakkında bilgiler verdi. Öncelikle Gates konu hakkında genel bir bilgiye sahip olmayı öneriyor. Böylece daha sonra karşınıza çıkabilecek detayları daha kolay anlayabileceğinizi söylüyor. Gates konuyu açıklarken şu ifadeleri kullanıyor:

Eğer geniş bir çalışma alanınız varsa o zaman her şeyi koyacak bir yeriniz var demektir. Önünüzde bir zaman çizelgesi, bir harita ya da bir bilimin dalları ve nelerin bilinip nelerin bilinmediğine dair bilgiler olabilir. Böylece artarak çoğalan bilgiyi zengin bir şekilde depolamak, birinin size ilk kez Roma’dan bahsetmesinden çok daha kolay olur. “Neden Roma hakkında bir şeyler okuyorum? Neden Kraliçe Victoria’yı okuyorum” demezsiniz.

“Önemli olan genel çerçeveyi oluşturmak”

Gates, bir bilim dalı hakkında bilgi almak ve bu bilim dalının bugünkü haline nasıl geldiğini anlamak için bilimcilerin tarihini okumayı öneriyor. Bu amaca hizmet etmek için Gates, Big History (Büyük Tarih) adlı ücretsiz bir çevrimiçi sosyal çalışmalar platformuna destek oldu ve tüm bilgiler hakkında bir çerçeve oluşturma konusunda çalışmalar yürütüyor.

Gates “Çocuklara her şeyin nasıl geliştiği hakkında erkenden bilgi saylamak ‘burada bilmediğim bir sürü şeyi kafama sokmaya çalışıyorlar’ hissinin oluşmasını engelleyebilir.” diyor.

Bill Gates kitap okurken yaptığı şeyleri şöyle sıraladı:

 • Bitirmeyeceğin kitaba başlama. Başladığın kitabı bitir.
 • Okurken notlar al.
 • Basılı kitaplar elektronik kitaplardan iyidir.
 • Okuma saati ayarla. O saatte başka bir şeyle ilgilenme.
Kaynak: Quartz

Bill Gates çok fazla kitap okuyan biri. Sohbetlerinde sık sık okuduğu kitaplardan alıntı yapıyor. Yani sadece okumakla kalmıyor, okuduğu şeyleri hatırlıyor da. Quartz’ın Bill Gates ile yaptığı röportajda bu konu gündeme gelince Gates kitap okurken izlediği strateji hakkında bilgiler verdi. Öncelikle Gates konu hakkında genel bir bilgiye sahip olmayı öneriyor. Böylece daha sonra karşınıza çıkabilecek detayları daha kolay anlayabileceğinizi söylüyor. Bill Gates kitap okurken yaptığı şeyleri şöyle sıraladı:

 • Bitirmeyeceğin kitaba başlama. Başladığın kitabı bitir.
 • Okurken notlar al.
 • Basılı kitaplar elektronik kitaplardan iyidir.
 • Okuma saati ayarlayın.


2 yanıt

 1. Kültürel Bellek avatarı

  Dünyada başarılı olmuş her insanın mutlaka iyi bir okuyucu olması sanırım tesadüf değil.

 2. KEMAL avatarı
  KEMAL

  Adam hayatı ve geleceği okumuş resmen…

Yorumunuz: