Bill Gates’in yazlık okuma listesi

Her tatil sezonunda kitap tavsiyelerinde bulunan milyarder hayırsever Bill Gates bu yaz için de beş adet kitap önerdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Milyarder hayırsever Bill Gates insanlığa katkıda bulunmak için servetini aşı ve yardım programlarına harcıyor. Ancak Gates, paranın satın alamayacağı en önemli şeylerden birinin bilgi olduğunun farkında. Bu yüzden her tatil sezonunda kitap tavsiyelerinde bulunan Gates bu yaz için de beş adet kitap önerdi.

Gates tavsiyelerinin çoğunun önemli sorulara yanıt aradığını fark ettiğini söylüyor. Bu sorulardan bazıları şu şekilde: “Bir dahiyi harekete geçiren şey nedir? Neden iyi insanların başına kötü şeyler geliyor? İnsanlık nereden geldi ve nereye gidiyor?”

Aşağıda listelenen kitaplar bu temel sorulara yanıt bulmaya çalışıyor. Kitaplar arasında Leonardo da Vinci’nin biyografisi, kanserle savaşan bir kadının anıları, Abraham Lincoln’ün hayatından kurmaca bir günü hayaletlerin ağzından anlatan bir hikaye ve yaşamın nasıl var olduğunu anlatan bir kitap bulunuyor.

Bu dört kitabın ardından gelen beşinci kitap ise daha çok okuyucuyu harekete geçirmeye odaklı. Bir küresel sağlık uzmanı tarafından yazılan kitap, herkesin dünyada iyi bir şeyler yapmasının nasıl mümkün olduğunu anlatıyor.

Bill Gates’in önerdiği beş kitap şöyle:

  1. Leonardo da Vinci: Walter Isaacson.
  2. Everything Happens for a Reason and Other Lies I’ve Loved (Her şeyin bir sebebi vardır ve sevdiğim diğer yalanlar): Kate Bowler.
  3. Lincoln in the Bardo (Arafta): George Saunders.
  4. Origin Story: A Big History of Everything (Başlangıç Hikayesi: Her Şeyin Büyük Geçmişi): David Christian.
  5. Factfulness (Gerçekçilik): Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling Ronnlund.
Kaynak: Fast Company

Her tatil sezonunda kitap tavsiyelerinde bulunan milyarder hayırsever Bill Gates bu yaz için de beş adet kitap önerdi. Gates'in önerdiği beş kitap şöyle:

  1. Leonardo da Vinci - Walter Isaacson
  2. Everything Happens for a Reason and Other Lies I’ve Loved (Her şeyin bir sebebi vardır ve sevdiğim diğer yalanlar) - Kate Bowler
  3. Lincoln in the Bardo (Arafta) - George Saunders
  4. Origin Story: A Big History of Everything (Başlangıç Hikayesi: Her Şeyin Büyük Geçmişi) - David Christian
  5. Factfulness (Gerçekçilik) - Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling Ronnlund

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği