İnternet özgürlükler haritası

Freedom House'un yaptığı araştırmaya göre internet özgürlüğü son sekiz yıldır geriliyor. Gerileme 2018'de de devam etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tim Berners-Lee, World Wide Web’in (www) temelini oluşturan araştırmasının 30. yılında internetin mevcut durumundan memnun olmadığını söyledi. Washington Post’a konuşan Berners-Lee, nefret söylemleri, mahremiyet problemleri ve yanlış bilgilerin kötü amaçlı olarak yayılması gibi durumları kastederek internetin sahtekarlar tarafından ele geçirildiğini söyledi.

Berners-Lee’nin gözlemleri, Freedom House tarafından yapılan bir araştırmayla da destekleniyor. Bu araştırmada son yıllarda internet üzerinde özgürlüğün gerilediği belirtildi.

İnternet üzerinde yayılan yanlış bilgiler ve propaganda kamuyu zehirliyor. Daha önce görülmemiş miktarda kişisel veri toplanması, geleneksel mahremiyet algısını kırdı. Bir dizi ülkede ise Çin’in geniş sansür modeli ve otomatik takip sistemleri örnek alınarak dijital otoriterliğe doğru bir yönelme mevcut. Bu trendlerin sonucu olarak küresel internet özgürlüğü son sekiz yıldır geriliyor. Bu gerileme 2018’de de devam etti.

Yukarıdaki görsel, Freedom House’un bulguları neticesinde Statista tarafından hazırlandı ve dünyada internet özgürlüğünü gösteriyor. Haritada insanların internet erişimi, çevrimiçi içeriğe yönelik kısıtlamalar ve kullanıcı haklarının ihlali gibi konular göz önünde bulundurularak ülkeler özgür (yeşil), yarı özgür (sarı) ve özgür değil (siyah) olarak işaretlendi.

Raporda Çin’in devletlerin vatandaşlarını teknoloji ile kontrol etme yöntemi olarak kullanılan dijital otoriterliği destekleyerek, internetin insanları özgürleştiren yapısını tersine çevirdiği ve 2018’de internet özgürlüğüne en fazla müdahale eden ülke olduğu belirtildi. Haritada Türkiye de ‘özgür değil’ kategorisinde gösterildi. Haritaya bakıldığında interneti özgür olmayan ülkelerin doğuda bir blok halinde bulunduğu görülüyor. Bu da eski Google CEO’su Eric Schmidt’in internetin ABD yönetimli ve Çin yönetimli iki kutba ayrılacağı öngörüsünü destekler nitelikte.

Kaynak: Statista

Freedom House'un yaptığı araştırmaya göre internet özgürlüğü son sekiz yıldır geriliyor. Gerileme 2018'de de devam etti. Statista araştırma verilerine dayanarak hangi ülkede internetin ne kadar özgür olduğunu gösteren bir harita hazırladı. Haritada Türkiye, doğu bloku ülkeleriyle birlikte interneti özgür olmayan ülkeler arasında gösterildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği