Bill Gates hayır işlerine 4,6 milyar Dolar daha yatırdı

Bill Gates 6 Haziran'da Microsoft'un 64 milyon adet hissesine denk gelen 4,6 milyar Dolarlık bir meblağı bağışladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Pazartesi günü yayımlanan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) raporuna göre, [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Bill Gates 6 Haziran’da Microsoft’un 64 milyon adet hissesine denk gelen 4,6 milyar Dolarlık bir meblağı bağışladı.[/inlinetweet] Dünyanın en zengin adamı Gates’in yaptığı bu bağışın servetinin yüzde 5’ine denk geldiği tahmin ediliyor. Bundan önce 2000 yılında Bill & Melinda Gates Vakfı‘nı kurmak için yaptığı 5 milyar Dolar değerindeki bağışının ardından, bu en yüksek rakam. Bu bağışın kime yapıldığı bilinmese de çiftin vakfına olduğu tahmin ediliyor. Çiftin vakfa yaptıkları bağışların ise şimdiye kadar 18 milyar Dolar’ı geçtiği söyleniyor. Vakfın bugüne dek topladığı bağışların toplam miktarı ise 40,3 milyar Dolar.

Gates, varlıklı kişilerin servetlerini hayır kurumlarına bağışlaması için Warren Buffet ile Giving Pledge‘ı kurmasının ardından servetinin çoğunu hayır işlerine vereceğini açıklamıştı. Gates’in en son yaptığı bağış da bunu destekler şekilde Microsoft’un yüzde 38’ine denk geliyor. Ancak bu (Bloomberg’in 85 milyar Dolar’ı aştığını tahmin ettiği) toplam servetinin küçük bir kısmı.

Kaynak: Fortune

Pazartesi günü yayımlanan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) raporuna göre, Bill Gates 6 Haziran'da Microsoft'un 64 milyon adet hissesine denk gelen 4,6 milyar Dolarlık bir meblağı bağışladı. Dünyanın en zengin adamı Gates'in yaptığı bu bağışın, servetinin yüzde 5'ine denk geldiği tahmin ediliyor. Bundan önce 2000 yılında Bill & Melinda Gates Vakfı'nı kurmak için yaptığı 5 milyar Dolar değerindeki bağışın ardından, bu en yüksek rakam. Bu bağışın kime yapıldığı bilinmese de çiftin vakfına olduğu tahmin ediliyor.

1 Yorum

  • Umarım gerçekten “hayır” içindir. Çünkü fonlara bağışlanan paralar vergiden muaf diye biliyorum ABD’de.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...