Bill Gates servetini dağıtıyor!

Bill & Melinda Gates Derneği kurucusu Bill Gates, blogundaki videoyu izleyip soruyu yanıtlayanlar adına, fakir bir aileye bir tavuk sürüsü bağışlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yıllarca e-posta kutunuzda ve Facebook ana sayfanızda “Bill Gates servetini dağıtıyor! Bunu paylaşan herkese 5 bin dolar verilecek” gibi (Bill Gates’e bile illallah dedirtenyazılar gördünüz. Bunu ilk görenler bir an doğru olduğunu düşündü; hatta bazılarımız bunları paylaştı. Tabii ki bu e-postalar ve gönderiler sadece paylaşılsın diye yazılmıştı ve Bill Gates ya da Microsoft ile hiçbir alakası yoktu.

Ancak Bill Gates bu sefer bu ‘küresel hayali’ yöntem belleyerek gerçekten servetinin bir kısmını ihtiyacı olanlara vermeye karar verdi. Bu seferki gerçek çünkü haber Bill Gates’in kişisel blogu GatesNotes üzerinden, Bill Gates’in adından yazıldı.

Gates blogunda şöyle diyor: “Bill & Melinda Gates Vakfı ile yaptığım çalışmalar sırasında fakir ülkelerde tavuk yetiştiren pek çok insanla tanıştım ve bu hayvanlara sahip olmanın iyi ve kötü yanları ile ilgili pek çok şey öğrendim. Seattle’da büyümüş bir şehir çocuğu olarak öğrenecek çok şeyim vardı. Şu konu oldukça açık: eğer aşırı yoksulluk içinde yaşıyorsanız tavuk sahibi olmak çok daha iyi bir hayat sürmenizi sağlıyor.”

Gates yazısında kümes hayvanlarının fakirler için öneminden bahsetmeye devam ediyor ve derneğinin Sahra Altı Afrika‘da sürdürülebilir bir kümes hayvanı pazarı oluşturmak için yaptığı çalışmaları anlatıyor. Ayrıca Heifer International adlı yardım kuruluşuyla yaptığı ortak çalışma aracılığıyla Afrika’ya yardım etmek için okuyucularının desteğini istiyor.

“Eğer bu yazıyı okuyorsanız yukarıdaki videoyu izleyin ve aşağıdaki soruyu yanıtlayın. Ben de sizin adınıza Heifer International’a, fakir bir aileye verilmek üzere bir tavuk sürüsü bağışlayacağım.” diyen Gates ayrıca sorunun basit olduğunu ve yanlış cevap verenlerin tekrar deneme hakkı olduğunu söylüyor.

Yardım kampanyasına katılmak için GatesNotes sitesine giriş yapmanız ve bir anketi doldurmanız gerekiyor. Yani sadece buradaki videoyu izlemeniz yeterli değil.

“Bill Gates servetini dağıtıyor!” gönderilerini paylaşan arkadaşlarınıza duyurun. Bu seferki gerçek.

NOT: Blog sayfasında bugüne kadar 100 bin adet tavuğun bağışlandığı ve kampanyanın durdurulduğu belirtiliyor.

BigChicken1920x1080_v03

Ünlü iş adamı ve yardımsever Bill Gates, kurduğu vakıfla Afrika'da yaptığı çalışmalar sırasında fakir aileler için tavuk yetiştiriciliğinin ne kadar önemli olabileceğini öğrendiğini ve bu sebeple Afrika'da sürdürülebilir tavuk pazarları oluşturmak için harekete geçtiğini açıkladı. Gates bunun için takipçilerinin yardımını istedi. Blogunda yayınladığı videoyu izleyip soruyu yanıtlayan herkes adına Afrika'da bir aileye bir tavuk sürüsü bağışlayacağını açıklayan Gates, yıllarca devam eden "Bill Gates servetini dağıtıyor" efsanesini de gerçekleştirmiş oldu.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği