Bill Gates hala en zengin

Microsoft'un kurucu ortağı ve eski CEO'su Bill Gates, Forbes tarafından hazırlanan listeye göre 2016 yılında da dünyanın en zengin kişisi oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft’un kurucu ortağı ve eski CEO’su Bill Gates, Forbes tarafından hazırlanan listeye göre 2016 yılında da dünyanın en zengin kişisi oldu. Gates bu unvanı son dört yıldır elinde bulunduruyor. Ancak Gates’in serveti sadece elinde bulundurduğu Microsoft hisselerinden oluşmuyor. Kanada Ulusal Demiryolları, traktör üreticisi  Deere & Co ve otomobil satıcısı AutoNation da Bill Gates’in hisselerine sahip olduğu şirketlerden bazıları.

Forbes’a göre Gates’in toplam değeri 86,8 milyar Dolar. En yakın rakibi Warren Buffet’in değeri ise 9 milyar Dolar daha az. Yani Gates yakın zamanda unvanını elinden bırakacak gibi görünmüyor. Ünlü iş adamının elinde yaklaşık 175 milyon Microsoft hissesi bulunuyor. Bu da tüm Microsoft hisselerinin yüzde 2,5’ine tekabül ediyor. Hisselerin toplam değeri 11,4 milyar Dolar.

Zenginliği Microsoft’a bağlı değil

Gates düzenli bir şekilde, elindeki Microsoft hisselerini satmasıyla biliniyor. Genellikle her çeyrekte 20 milyon hisse satan Gates, geçtiğimiz ay da bu düzeni bozmayarak 513,3 milyon Dolar değerinde 20 milyon adet Microsoft hissesi sattı. Gates buradan elde ettiği geliri Bill & Melinda Gates Vakfı‘na bağışlıyor.

Bill Gates’in, diğer milyarderlere göre bile ne kadar zengin olduğunu anlayabilmek için şöyle bir hesap yapmak mümkün: Eğer Bill Gates’in elinde Microsoft hisselerinden başka hiçbir servet olmasaydı, 11,4 milyar Dolar değerindeki hisseleriyle Gates, dünyanın en zenginleri listesine hala 120. sıradan girebilirdi. Böyle bir durumda bile Gates, listede Alphabet’in eski CEO’Su Eric Schmidt’in önünde yer alırdı.

Kaynak: ComputerWorld

Microsoft'un kurucu ortağı ve eski CEO'su Bill Gates, Forbes tarafından hazırlanan listeye göre 2016 yılında da dünyanın en zengin kişisi oldu. Gates bu unvanı son dört yıldır elinde bulunduruyor. Forbes'a göre Gates'in toplam değeri 86,8 milyar Dolar. En yakın rakibi Warren Buffet'in değeri ise 9 milyar Dolar daha az. Gates'in Microsoft dışındaki şirketlerde de yatırımları bulunuyor. Eğer Bill Gates'in elinde Microsoft hisselerinden başka hiçbir servet olmasaydı, 11,4 milyar Dolar değerindeki hisseleriyle Gates, dünyanın en zenginleri listesine hala 120. sıradan girebilirdi.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği