Çin yenilenebilir enerjiye 2017’de Amerika’nın üç katı yatırım yaptı

Çin 2017 yılında 126,6 milyar Dolar’lık yenilenebilir enerji yatırımı yaparken, ikinci sıradaki ABD ise 40,5 milyar Dolar’da kaldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıl yenilenebilir enerji yatırımları yaklaşık 280 milyar Dolar’a ulaştı. Çin bu yatırımlarda 126,6 milyar Dolar ile başı çekiyor. En yakın rakibi olan ABD’nin yaptığı yatırımın miktarı ise 40,5 milyar Dolar. Bu ABD’nin her 1 dolarlık yatırımına karşın Çin’in 3 dolarlık yenilenebilir enerji yatırımı yaptığını gösteriyor.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı, Frankfurt Okulu ve Bloomberg Yeni Enerji Finansı‘nın beraber hazırladığı rapora göre Çin 2017 yılında küresel yenilenebilir enerji yatırımının yüzde 45’ini tek başına gerçekleştirmiş durumda. 2017 yılında toplamda 157 GW gücünde yenilenebilir enerji üreten tesis kurulmuş ve bunun 98 GW neredeyse patlama yapan güneş enerjisi santralleri olmuş (ve tabii 98 GW’ın 53 GW’ı – 86,5 milyar dolar değerinde – tek başına Çin tarafından devreye alınmış).  

Küresel ölçekte ise, henüz kullanılan enerjinin yalnızca yüzde 12,1’i yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmiş durumda. Bu geçen yılki yüzde 11,1’lik orana göre yüzde 10’luk bir artış.

Çin bu yıl yatırımlara harcadığı parayı geçen yıla göre yüzde 30 artırırken, ABD’de yatırım miktarı geçen yıla göre %6 gerilemiş durumda. Avrupa’da geçen yıla göre gerileme dikkat çekici bir boyutta (yüzde 36). ABD’de en büyük sorun Trump’ın enerji politikasının nasıl şekilleneceğinin geçen yıl henüz belirli olmaması ve ülkeyi Paris Anlaşması’ndan çekmesi iken, İngiltere’de yüzde 65 azalan yatırım miktarının en büyük nedeni karadaki rüzgar santrallerine ve ticari güneş santrallerine verilen sübvansiyonların kaldırılması. Almanya’daki yüzde 35 azalan yatırım miktarı ise denizde kurulu rüzgar santrallerinin maliyetlerinin MW başına azalması kaynaklı.

Dünya’nın enerji ihtiyacının geri kalan kısmının büyük bir bölümü fosil yakıt kaynaklarından karşılanıyor. Elektrik üretiminde kömürün oranı halen %40 düzeylerinde. 2016 yılına göre Dünya kömür üretiminde tüm üretimin yüzde 44,5’ini gerçekleştiren Çin ilk sırada ve bu da Çin’in tüm küresel karbondioksit salımının neredeyse yüzde 30’unu tek başına gerçekleştirmesine neden oluyor. Bu olumsuz tabloyu düzeltmeye çalışan Çin büyük bir dönüşümün eşiğinde. Uluslararası Enerji Ajansı’na göre 2020 için koyduğu güneş paneli hedefini çoktan aşan Çin gelecek yıl da rüzgar türbini hedefini aşacak. Çin bu arada planlanan 85 kömür santralinin iptal edilmesine ve daha önce haberlerimizde bahsettiğimiz hava kirliliğini önlemek için 100 metre yüksekliğinde bir kulenin inşa edilmesine karar vermiş durumda. Ayrıca Çin, ultra yüksek voltaj iletim hatları, yapay zeka tabanlı akıllı elektrik şebekeleri ile ürettiği tüm bu yenilenebilir enerjiyi ileride hem kendi ülkesi içerisinde hem de dünya ile paylaşmak istiyor

Kaynak: Weforum, UNEP

Geçen yıl yapılan 280 milyar dolarlık enerji harcamasının %45’ini (126,6 milyar dolar) tek başına Çin gerçekleştirmiş durumda. Çin’in en yakın rakibi olan ABD ise Çin’in yatırım miktarının yalnızca üçte biri olan 40,5 milyar doları yenilenebilir enerji sektörüne harcadı. Yenilenebilir enerji sektöründe geçen yıl eklenen gücün %62’sini (98GW) güneş santralleri oluşturdu.4 yanıt

Yorumunuz: