Çin dünyanın en büyük hava temizleyicisini inşa ediyor

Çin'in Xian şehrinde test amacıyla inşa edilen, dünyanın en büyük hava temizleyici kulesinin hava kirliliğini azaltmak adına işe yaradığı kaydedildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Test amacıyla Kuzey Çin’de inşa edilen, dünyanın en büyük hava temizleyicisi olarak adlandırılan 100 metreden uzun kulenin hava kalitesi açısından önemli bir fark yarattığı öğrenildi.

Şensi Bölgesi’ndeki Xian şehrinde inşa edilen kule, Çin Bilimler Akademisi’nde çalışan araştırmacılar tarafından test ediliyor. Araştırmanın öncüsü Cao Junji, geçtiğimiz birkaç ayda şehirdeki 10 kilometrekarelik bir alanda hava kalitesinde iyileşme olduğunu kaydettiklerini belirtti. Araştırmacılar, kuleyi denemeye başladıklarından beri günde 10 milyon metreküpten fazla temiz hava ürettiklerini açıkladı.

Sistem, kulenin alt kısmında yer alan ve yarım futbol sahası kadar bir yer kaplayan seralar sayesinde çalışıyor. Kirli hava bu seraların içine çekiliyor ve güneş enerjisiyle ısıtılıyor. Daha sonra sıcak hava çoklu temizleme filtrelerinden geçerek kulenin aşağısından yukarı doğru yükseliyor.

Şehrin ısınma sisteminde büyük ölçüde kömür kullanıldığı için özellikle kış aylarında Xian’da yoğun bir hava kirliliği yaşanıyor. Cao, kulenin performansıyla ilgili kesin konuşmak için henüz erken olduğunu, denemelerin sürdüğünü söylüyor. Ekip, tesisin genel başarısının değerlendirildiği araştırmayı Mart ayında yayımlamayı planlıyor.

Çok daha büyüğü inşa edilecek

Xian’da yaşayan birkaç vatandaş, kulenin test edilmeye başlanmasıyla birlikte farkı anladıklarını söyledi. Örneğin, tesisin yaklaşık 1 kilometre kuzeybatısında yer alan bir restoranın müdürü bu kış hava kirliliğinde iyileşme olduğunu fark ettiğini ve artık daha iyi hissettiğini söyledi. Tesisin yakınlarındaki bir üniversitede Çevre Bilimleri okuyan bir öğrenci de gözle görülür bir iyileşme olduğunu belirtti. Öte yandan tesisin yakınlarında yer alan anaokulunda çalışan bir öğretmen herhangi bir değişim hissetmediğini söylüyor.

Xian’da kurulan deneysel tesis, ileride Çin’deki diğer şehirlerde kurulması planlanan çok daha büyük hava temizleyicilerinin küçük bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. 2014 yılında yapılan bir patent başvurusuna göre, uzunluğu 500 metreye, çapı 200 metreye ulaşan bir kule inşa edilmesi planlanıyor. Böylece, yaklaşık 30 kilometrekarelik bir alanı kaplayacak seralarla birlikte küçük bir şehrin havası temizlenebilir.

Kaynak: South China Morning Post

Özellikle kış aylarında hava kirliliğinin çok yoğun olduğu Xian şehrinde inşa edilen devasa hava temizleyicisinin hava kirliliği açısından gözle görülür bir fark yarattığı öğrenildi. Araştırmacılar, kuleyi test etmeye başladıkları günden beri günde 10 milyon metreküpten fazla temiz hava ürettiklerini söyledi. Şehir sakinlerinden bazıları da değişimi hissettiklerini söylüyor. Xian'daki deneysel tesis, ileride Çin'in diğer şehirlerinde kurulması planlanan, yüksekliği 500 metreyi bulacak daha büyük hava temizleyicilerinin küçük bir versiyonu.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği