Her anlamda kendine yeten fütüristik şehir konsepti

İngiltere merkezli Envelope Architects tarafından tasarlanan Tiered Eco City, kendi kendini finanse eden, sürdürülebilir altyapıya sahip bir fütüristik şehir konsepti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin/Yilong’da kurulmak üzere Envelope Architects tarafından tasarlanan Tiered Eco City, kendi kendini finanse eden, sürdürülebilir altyapıya sahip bir fütüristik şehir konsepti. Konsept, günümüzdeki planlama politikalarını yönlendiren kurallara meydan okumayı hedefliyor.

Tiered Eco City’nin odağında, her bir katmanı sosyal, çevresel ve ekonomik ihtiyaçlara cevap verecek şekilde arazi geliştirimini azami seviyeye çıkaracak katmanlar üretmek var. Dikey şekilde inşa edilmiş, birden fazla amaca hizmet eden bir altyapı oluşturarak işgal edilen alan daraltılmış olacak. Kentsel güçlendirmenin yanı sıra yaşama, çalışma, eğlenme ve öğrenme etkinliklerinin zengin bir birleşimi için ortak bir platform kurulacak.

Tiered Eco City’deki yüksek kuleler hem konaklama sağlayacak hem de hava dağıtım merkezi görevi görecek şekilde planlandı. Binalar yer altındaki yaşam alanları için de oksijen üretecek. Fotoğraflarda da görüleceği üzere, binalardaki kürelerde ağaçlar, çalılar ve karbondioksit, kükürtdioksit ve karbonmonoksit emen ayrıca oksijen verebilen yenebilir bitkiler mevcut. Bir ağaç dört kişiye yetebilecek kadar oksijen üretiyor. Bu yüzden bu küreler şehir doğasının hava filtreleme sistemi görevini görüyor. Ayrıca Yilongluların hoşça vakit geçirebileceği kış bahçeleri olarak da kullanılabilirler.

Bir yandan da ağır yük hava gemisi konsepti hız kazanıyor. Bu dev taşıtlar 500 tona kadar yük taşıyarak hiç durmadan yaklaşık 20 bin kilometre yol kat edebilecek. Envelope Architects, 192 oksijen kulesinin aynı zamanda bu ağır taşıtlar için hava limanı görevi görmesini planlıyor. Hava gemileri, sülfür kullanan konteyner gemilerine kıyasla çok daha ‘yeşil’ olacak zira güneş enerjisiyle çalışmaları planlanıyor.

11 veya en fazla 13 adet güneş ‘toplayan’ müstakil ev oval bir merkezin etrafına dizilecek. Bu evlerin orta kısmında yüzme havuzu veya oyun alanı olmak üzere ayrılan yükseltilmiş bir yer bulunacak. Mimarlar bu merkezin çocuklar ve yetişkinlerin bir arada hoş vakit geçirebileceği güvenli bir aktivite alanı olacağını düşünüyor. Ayrıca sadece araba ve küçük kamyonların kullanabileceği tek şeritli bir yol inşa edilmesi planlanıyor. Bisiklet kullananlar için tasarlanacak kısa yollar vasıtasıyla da bisiklet kullanımının özendirilmesi amaçlanıyor.

Kaynak: Design Boom

Çin/Yilong’da kurulmak üzere Envelope Architects tarafından tasarlanan Tiered Eco City, kendi kendini finanse eden, sürdürülebilir altyapıya sahip bir fütüristik şehir konsepti. Tiered Eco City’nin odağında, her bir katmanı sosyal, çevresel ve ekonomik ihtiyaçlara cevap verecek şekilde arazi geliştirimini azami seviyeye çıkaracak katmanlar üretmek var. Dikey şekilde inşa edilmiş, birden fazla amaca hizmet eden bir altyapı oluşturarak işgal edilen alan daraltılmış olacak. Kentsel güçlendirmenin yanı sıra yaşama, çalışma, eğlenme ve öğrenme etkinliklerinin zengin bir birleşimi için ortak bir platform kurulacak.Yorumunuz: