Apple Çin’de rüzgar tribünü yatırımı yaptı

Apple yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefi çerçevesinde Çin'in en büyük rüzgar türbini üreticisi Goldwind'in yan kuruluşlarından hisse satın aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Teknoloji devi Apple, Çin’deki rüzgar enerjisi endüstrisine yatırımda bulunarak, yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefine ulaşmak için dünyanın en kalabalık ülkesinden yardım alıyor.

Apple, Çin’in en büyük rüzgar türbini üreticisi Goldwind’in yan kuruluşlarından yüzde 30’luk bir pay alarak yenilenebilir enerji konusunda Çin’le işbirliği içerisine girdi. Şirketler projenin bütçesinin ne kadar olduğunu açıklamıyor fakat Apple’ın Çevre Girişimleri Bölümü Başkan Yardımcısı Lisa Jackson’ın China Daily gazetesine yaptığı açıklamaya göre bu proje Apple’ın bugüne kadarki en geniş çaplı temiz enerji projesi.

Birçok Apple ürünü Çin’de üretiliyor ve şirket tüm satışlarının beşte birini Çin’de gerçekleştiriyor. Çevreci örgüt Greenpeace, ülkenin sebep olduğu yüksek kömür santrali kirliliğine dikkat çekerek Çin’deki elektrikli cihaz üretiminin çok fazla enerji kullanımına sebep olduğu konusunda uyarıda bulunmuştu. Apple’ın yenilenebilir enerjiye verdiği önemin artması da bu durumu telafi etme çabasıyla alakalı.

İlk girişim değil

Apple geçtiğimiz yıl birkaç güneş enerjisi projesi açıklamıştı. Bunlardan bir tanesi de Siçuan Bölgesi’ndeki dağlardan birinde gerçekleştirildi. Bu projede kullanılacak olan güneş panelleri, bölgedeki hayvanların arasında otlanabileceği şekilde tasarlanmıştı.

Ayrıca Apple, temiz enerji kullanımı konusunda Çin’deki tedarikçilerini de sıkıştırıyor. Yeni rüzgar enerjisi projesi Çin’e 285 megavatlık bir temiz enerji sağlayacak. Apple’a göre bu başlangıç Foxconn, Lens, Catcher ve Solvay gibi diğer Apple tedarikçilerine de ön ayak olacak.

Çin bu tür girişimler için birçok fırsat sağlıyor. Dünyanın en büyük yenilenebilir enerji yatırımcısı olma özelliğini taşıyan ülke Mayıs ayında yayınlanan Birleşmiş Milletler raporuna göre güneş ve rüzgar enerjisi projelerine 102,9 milyar Dolar harcayarak dünya rekorunu kırdı.

Apple da diğer şirketler gibi enerji satın alma anlaşmaları yapıyor. Bu anlaşmalar sayesinde şirket rüzgar ya da güneş enerjisi satın alıyor daha sonra da bu enerjiyi toptan fiyatına elektrik şebekesine satıyor.

Diğer şirketler ne durumda?

Facebook ve Google gibi diğer teknoloji şirketleri de yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefine ulaşmaya çalışıyorlar. Google bu ayın başlarında yaptığı açıklamada 2017 yılında yenilenebilir enerji alanında yeni bir kilometre taşına erişileceğini belirtti. Microsoft ise 2014 yılından beri yüzde 100 yenilenebilir enerji kullandıklarını söylüyor.

Kaynak: CNN

Teknoloji şirketlerinin, faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla kullandığı enerji eğer yenilenebilir kaynaklardan sağlanmazsa çevreye büyük zararlar verme potansiyeli taşıyor. Bu sebeple bir çok büyük teknoloji şirketi yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanmak için çalışmalar yürütüyor. Apple da bu hedef doğrultusunda Çin'in en büyük rüzgar türbini üreticisi Goldwind'in yan kuruluşlarının yüzde 30'unu satın aldı. Apple'ın şimdiye kadarki en büyük temiz enerji yatırımı olduğu belirtilen bu hamle, cihazlarının üretimini Çin'de gerçekleştiren şirketin, bu üretim sırasında çevreye verilen zararın önüne geçme çabası olarak görülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği