Google artık yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanıyor

Geçtiğimiz günlerde 3 gigawatt üretim kapasitesi sağlayacak üç rüzgar enerjisi santrali için anlaşma yapan Google artık yüzde 100 temiz enerji kullanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google artık enerjisini yüzde 100 güneş veya rüzgar enerjisinden elde eden bir şirket haline geldi. Şirket geçtiğimiz günlerde kendisine 3 gigawatt üretim kapasitesi sağlayacak üç adet rüzgar enerjisi santrali için anlaşma imzaladı.

Üçte ikisi ABD’de olmak üzere, Google’ın toplam enerji altyapısı yatırımları 3,5 milyar Dolar’ı geçti. Şirket yetkililerinden Sam Arons, Twitter ve LinkedIn hesaplarından bir açıklama yaparak, “Yapılan son yatırımlar sayesinde Google, 2017 yılında yenilenebilir enerjiye en fazla yatırım yapan şirket haline geldi.” dedi.

Google yenilenebilir enerji konusunda oldukça hassas. Şirket ilk kez 2010 yılında Iowa’daki bir rüzgar santraliyle anlaşma imzalamıştı. 2016 yılının Kasım ayı itibariyle ise şirketin dahil olduğu yenilenebilir enerji projesi sayısı 20’yi bulmuştu. Şirket, 2016’nın Aralık ayında yaptığı açıklamada 2017’de yüzde 100 enerji hedefine ulaşacaklarını belirtmişti.

Yenilenebilir enerji konusunda Google’dan sonra ikinci olarak Amazon geliyor. Amazon’un yenilenebilir enerji satın alımı ise yaklaşık 1,5 gigawatt. Google ile aralarında bir uçurum var. Google’ın anlaşma yaptığı şirketlerden biri de Avangrid Renewables. Şirket Güney Dakota’da 98 megawatt’lık iki rüzgar santrali inşa ediyor. Google Küresel Altyapı Müdürü Gary Demasi, “Coyote Ridge ve Tatanka Ridge gibi yenilenebilir projeler şirketimize değer katıyor. Güneş ve rüzgar enerjisi maliyetleri önemli ölçüde azaldığı ve istihdam artışı sağlandığı için temiz enerjiye geçiş daha önce eşi benzeri görülmemiş bir ekonomik fırsat oluşturuyor.” dedi.

Kaynak: Electrek

Geçtiğimiz günlerde 3 gigawatt üretim kapasitesi sağlayacak üç rüzgar enerjisi santrali için anlaşma yapan Google artık yüzde 100 temiz enerji kullanıyor. Üçte ikisi ABD'de olmak üzere, Google'ın toplam enerji altyapısı yatırımları 3,5 milyar Dolar'ı geçti. Google yenilenebilir enerji konusunda oldukça hassas. Şirket ilk kez 2010 yılında Iowa'daki bir rüzgar santraliyle anlaşma imzalamıştı. 2016 yılının Kasım ayı itibariyle ise şirketin dahil olduğu yenilenebilir enerji projesi sayısı 20'yi bulmuştu. Şirket, 2016'nın Aralık ayında yaptığı açıklamada 2017'de yüzde 100 enerji hedefine ulaşacaklarını belirtmişti. Yenilenebilir enerji konusunda Google'dan sonra ikinci olarak Amazon geliyor. Amazon'un yenilenebilir enerji satın alımı ise yaklaşık 1,5 gigawatt. Google ile aralarında bir uçurum var.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği