Google, Hollanda’dan 10 yıllık enerji satın alacak

SONY DSC
Google önümüzdeki 10 yıl boyunca Hollanda'nın en büyük güneş enerjisi santralinin ürettiği elektriğin tamamını satın alacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google önümüzdeki 10 yıl boyunca Hollanda’nın en büyük güneş enerjisi santralinin ürettiği elektriğin tamamını satın alacak. Ülkede yüzlerce sunucudan oluşan yeni bir veri merkezi kuran Google, ihtiyaç duyduğu elektriği yenilenebilir kaynaklardan sağlamak için böyle bir anlaşmaya imza attı. Google bu haberi enerji şirketi Eneco ile birlikte duyurdu.

Google bu yıl içinde tüm veri merkezlerinde ve ofislerinde kullandığı enerjinin tamamını rüzgar ve güneş enerjisinden tedarik etmek istiyor.

Eneco ile gerçekleştirilen kontratın finansal detaylarına dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Google’ın Avrupa Enerji Müdürü Marc Oman, bu anlaşmayla birlikte Google’ın ‘aylarca, belki de yıllarca enerji ihtiyacını buradan karşılayacağını’ belirtti.

Hollanda yatırımlarının karşılığını alıyor

Anlaşma Hollanda’nın yenilenebilir enerjiye yaptığı yatırımların hemen ardından geldi. Ülkede 2017 yılında denize kurulan rüzgar santrallerine 12 milyar Avro yatırım yapılmıştı.

Yaklaşık 600 milyon Avro değerindeki Eemshaven veri merkezi 2016’da açıldı ve Google’ın Avrupa’daki dört veri merkezinden biri.

Kaynak: Business Insider

Google önümüzdeki 10 yıl boyunca Hollanda'nın en büyük güneş enerjisi santralinin ürettiği elektriğin tamamını satın alacak. Ülkede yüzlerce sunucudan oluşan yeni bir veri merkezi kuran Google, ihtiyaç duyduğu elektriği yenilenebilir kaynaklardan sağlamak için böyle bir anlaşmaya imza attı. Hollanda 2017 yılında denize kurulan rüzgar santrallerine 12 milyar Avro yatırım yapmıştı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği