Tamamen yenilenebilir enerjiye geçen Yunan adası

Tilos adlı Yunan adası, birkaç ay içinde tam kapasiteyle çalışmaya başlayacak olan sistem sayesinde Akdeniz'in ilk güneş ve rüzgar enerjili adası haline gelecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Şekli bir deniz atını andıran Tilos adlı Yunan adası Rodos ile İstanköy (Kos) arasında yer alıyor. Normalde nüfusu 400 olan adanın nüfusu yaz aylarında 3 bin civarına çıkıyor. Yaz aylarındaki nüfus artışı, adanın yetersiz olan güç tedariğini iyice zorluyor. Adadaki 800 kilovat’lık rüzgar türbini çalışmaya başladığında bu küçük Yunan adası sadece güneş ve rüzgar enerjisiyle kendini idare eden ilk Akdeniz adası unvanını kazanacak.

Bu yılın sonunda tamamen hizmete girecek yenilenebilir enerji sistemi üzerindeki son testleri gerçekleştiriliyor. Bu sistem sayesinde Tilos, rüzgar türbini ve güneş parkı tarafından şarj edilen yüksek teknolojili bataryalarla desteklenecek.

AB destek verdi

Avrupa Komisyonu’na göre bu proje, ana karayla sınırlı şebeke bağlantısına sahip küçük Avrupa Birliği adalarına örnek teşkil edecek nitelikte. Avrupa Birliği’nin projedeki katkısı büyük. Toplamda 13,7 milyon Avro’ya mal olan projenin 11 milyon Avro’sunu Avrupa Birliği sağladı. Proje Müdürü Spyros Aliferis ” Rüzgar türbinleri ve güneş pilleri tarafından üretilen enerji bataryalarda saklanacak. Böylece bu enerji talep olduğu durumlarda şebeke için kullanılabilecek.” diyor. Bataryalar güneşli ve rüzgarlı havalarda enerji depoluyor. Gece vakti gibi üretimin az olduğu veya turistlerin yoğun şekilde geldiği zamanlar gibi talebin yoğun olduğu dönemlerde bu enerji kullanılıyor.

Tilos şu anda enerjisini İstanköy’den Nisiros’a oradan da Tilos’a geçen su altı kablosuyla sağlıyor. Bu da düzensiz ve kesilmeye meyilli bir enerji sistemi ortaya çıkmasına, birçok işletmenin dizel jeneratör kullanmasına sebep oluyor. Temel gelir kaynağı turizm olan adadaki işletmeler geçmişte uzun süreli elektrik kesintileri yaşamıştı. Çalışmayan klimalar, çalışmayan dolaplar yüzünden çöpe giden yiyecekler… Başlangıçta ada halkının projeyle ilgili şüpheleri olsa da projeyle ilgili testler sorunsuz şekilde gerçekleştirince güven oluştu. Birkaç ay içinde tam kapasiteyle çalışmaya başlayacak olan şebeke, adanın diğer Yunan adalarına olan bağımlılığını ortadan kaldıracak.

Kaynak: AP News

Şekil itibariyle bir deniz atını andıran Tilos isimli Yunan adasının nüfusu 400 olmasına rağmen bu sayı yaz aylarında 3 binleri bulabiliyor. Durum böyle olunca halihazırda yetersiz bir enerji sistemine sahip adanın enerji sistemi daha da zorlanıyor. Fakat bu durumu ortadan kaldırabilecek nitelikte bir proje var. Rüzgar türbini ve güneş enerjisiyle şarj edilen bataryalarla kurulan sistem sayesinde adanın diğer adalara bağımlılığı azalacak. Toplam maliyeti 13 milyon Avro olan ve 11 milyon Avro'su Avrupa Birliği tarafından karşılanan proje, ana karayla sınırlı şebeke bağlantısına sahip diğer küçük adalara örnek olacak nitelikte

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği