Tesla Yunan adalarına güneş enerjisi santralleri kuracak

Tesla, Yunan Adaları’ndan bazılarının elektrik şebekelerini modernleştirmek hedefiyle Yunan hükumetiyle görüştü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Akdeniz’deki birçok Yunan Adası’nın fosil yakıtlara bağımlılığını azaltmak hedefiyle yola çıkan Tesla, Yunanistan’ın elektrik enerji şebekesini çağdaşlaştırmak için Yunan hükumetiyle görüştü. Şirket bunu yenilenebilir enerji ve mikro şebekelerle gerçekleştirecek.

Birkaç Yunan Adası diğerlerine nispeten uzak ve elektrik şebekeleri için fosil yakıt kullanıyor. Tesla da yıllardır uzak adalara enerji sağlamak için güneş panelleri ve Powerpack gibi enerji depolama sistemleri kullanarak mikro şebekeler inşa ediyor. Mesela 2016’da Amerikan Samoası’ndaki Ta’u Adası’na kurulan bir sistemle adanın fosil yakıtlara olan bağımlılığı ciddi ölçüde azaltılmıştı. Daha sonra şirket Samoa, Hawaii, Porto Riko ve diğer birçok yerde de benzer sistemler kurdu. Şimdi de aynı şeyi Yunanistan’da yapmak istiyor.

Tesla’nın Yunanistan’daki etkisi artıyor

Yunan hükumeti Tesla’nın sistemi Limni Adası’na kurmasını istiyor. Tesla’nın planı, geniş bir güneş enerjisi tertibatı ile enerji depolama tesisi kurmak yönünde. Böylece gün içinde elde edilen enerjinin bir kısmı depolanarak gece kullanılabilecek. Son yıllarda Yunanistan’daki varlığını daha fazla hissettirir hale gelen Tesla, geçtiğimiz yıl Yunanistan’daki elektrik mühendisliği yeteneklerinden faydalanabilmek için elektrikli motor araştırma ve geliştirme merkezi kurmaya başlamıştı.

Kaynak: Electrek

Son yıllarda Yunanistan’da yaptığı çalışmalarla ülkedeki varlığını daha da hissettirir hale gelen Tesla, çalışmalarına bir yenisini ekledi. Yakın zamanda Yunan hükumetiyle görüşen şirket, elektrik elde etmek için fosil yakıt kullanan nispeten uzak Yunan Adaları’na mikro şebekeler ve yenilenebilir enerji ile temiz enerji sağlamayı planlıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği