İsveç 2030 yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmak üzere

İsveç, 2030 yılında ulaşmayı hedeflediği yenilenebilir enerji üretim miktarına büyük ihtimalle bu yılın sonuna kadar ulaşmış olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İsveç, rüzgar türbinleri sayesinde, yenilenebilir enerji hedeflerinden birine yıllar öncesinden ulaşmış olacak. 2012’de Norveç ve İsveç, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ettikleri elektrik üretimi miktarını, 2020’ye kadar saatte 28,4 terawatt’a çıkarmak için anlaşmaya varmıştı. İsveç daha sonra bu hedefi, 2030’a kadar 18 TWh daha enerji kapasitesi ekleyecek şekilde artırdı.

Mevcut rüzgar türbinleri ve bu yılın sonuna kadar inşasının tamamlanması beklenen türbinler göz önünde bulundurulduğunda İsveç 2030 hedeflerine büyük ihtimalle bu yıl içinde ulaşmış olacak. 2018’in sonunda İsveç 3 bin 681 adet rüzgar türbini inşa etmiş olacak. Bu türbinlerin kapasitesi  7 bin 506 megawatt ve yıllık tahmini üretimleri 19,8 TWh.

İsveç Enerji Ajansı Analisti Markus Selin “Kapasiteyi artırma kararının ardından, pek çok yatırım kararı alındı ve birçok yeni rüzgar türbini önümüzdeki yıllarda tamamlanacak. Bugün 15,2 TWh’lik yenilenebilir enerji projesi inşaat halinde. Bunlardan 11,6 TWh’i rüzgar enerjisinden elde edilecek. 28,4 TWh’lik ortak hedef yaklaşık 10 TWh ile aşılmış olacak. Böylece İsveç’in 18 TWh’lik artış hedefinden de geriye 8,7 TWh kalmış olacak.” şeklinde konuştu.

2040’ta tamamen yenilenebilir enerjiye geçilecek

İsveç enerji ve ilkim uyumluluğu konusunda iddialı hedeflere sahip. Ülke 2030’a kadar enerji kullanımının yüzde 50’sini daha etkin kullanmayı amaçlıyor. 2040’ta ise enerji üretiminin tamamının yenilenebilir enerjiden oluşması planlanıyor. 2045’te ise ülkede sera gazı salınımının sıfıra ulaşması amaçlanıyor.

Paris İklim Değişikliği Anlaşmasının bir parçası olarak 2020’ye kadar AB ülkelerinin tükettiği enerjinin yüzde 20’sinin yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmesi gerekiyor. AB ülkelerinin çoğu 2020 hedeflerine ulaşma konusunda doğru yolda ilerliyor.

Yenilenebilir enerji hızla yükseliyor

2010’dan bu yana küresel yenilenebilir enerji kapasitesi düzenli olarak yılda ortalama yüzde 8 ila 9 civarında artış gösterdi. Bu büyüme oranı, yenilenebilir olmayan enerji üretimindeki büyümenin neredeyse iki katı. Sadece 2017’de küresel olarak yenilenebilir enerji kapasitesi 167 GW arttı. Bu enerji miktarı Brezilya büyüklüğünde bir ülkenin enerji ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli. En büyük artış rüzgar ve güneş enerjisinde gözlendi.

Asya son yıllarda bu alanda en hızlı artışı kaydediyor. Kıtada üretilen yenilenebilir enerji, küresel yenilenebilir enerji kapasitesinin yüzde 42’sini oluşturuyor.

Kaynak: World Economic Forum

İsveç, rüzgar türbinleri sayesinde, yenilenebilir enerji hedeflerinden birine yıllar öncesinden ulaşmış olacak. 2012’de Norveç ve İsveç, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ettikleri elektrik üretimi miktarını, 2020’ye kadar saatte 28,4 terawatt’a çıkarmak için anlaşmaya varmıştı. İsveç daha sonra bu hedefi, 2030’a kadar 18 TWh daha enerji kapasitesi ekleyecek şekilde artırdı. Bu yılın sonuna kadar tamamlanacak rüzgar türbinleriyle birlikte İsveç sadece Norveç’le yaptığı anlaşmada bahsedilen miktara değil, daha sonra koyduğu fazladan 18 TWh enerji üretme hedefine de ulaşmış olacak.2 yanıt

Yorumunuz: