Almanya dünyanın en yüksek rüzgar türbinini üretti

ABD ve Çin'den sonra rüzgar enerjisi konusunda üçüncü sırada yer alan Almanya, dünyanın en yüksek rüzgar türbinini üretti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Almanya, rüzgar enerjisini geleceğin enerjisi olarak benimseyen ülkelerin başında geliyor. Rüzgar enerjisi konusunda ABD ve Çin’den sonra üçüncü sırada yer alan Almanya, yakın zamanda dünyanın en yüksek rüzgar türbinini üreterek bir rekora imza attı.

Gaildorf adlı şehirde kurulan tesisin bir parçası olan türbinin uzunluğu yaklaşık 247 metre. Tesiste inşa edilen diğer üç türbinin uzunlukları da oldukça etkileyici. Aralarındaki en kısa türbin 153 metre uzunluğunda. Söz konusu rüzgar türbini olunca yükseklik önemli bir faktör oluyor. Daha yüksek rakım, daha güçlü ve sürekli rüzgar anlamına geliyor. Bu da, daha fazla enerji üretilmesini ve enerji üretimi esnasında daha az kesinti yaşanmasını sağlıyor. Yeni inşa edilen dört rüzgar türbininin, binden fazla evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kadar elektrik üretmesi bekleniyor.

Rüzgar yokken de enerji üretebiliyor

İnşa edilen türbinlerde, yeni bir tür enerji depolama teknolojisi kullanıyor. Tesisteki türbinlerin taban kısmında birer tane su deposu var. Enerji üretiminin az ya da enerji talebinin çok yüksek olduğu zamanlarda, depodaki su türbinin daha fazla döndürülüp daha fazla enerji üretilmesini sağlamak için pompalanabiliyor. Bu yöntem sayesinde, güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarında karşılaşılan en önemli sorunlardan biri çözülmüş oluyor.  Almanya, devasa türbinleri ve su deposu çözümü ile Avrupa’nın ‘rüzgar başkenti’ olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Kaynak: Popular Mechanics

ABD ve Çin'den sonra rüzgar enerjisi konusunda üçüncü sırada yer alan Almanya, dünyanın en yüksek rüzgar türbinini üretti. Gaildorf adlı şehirde kurulan tesisin bir parçası olan türbinin uzunluğu yaklaşık 247 metre. Tesiste inşa edilen diğer üç türbinin uzunlukları da oldukça etkileyici. Aralarındaki en kısa türbin 153 metre uzunluğunda. Söz konusu rüzgar türbini olunca yükseklik önemli bir faktör oluyor. Daha yüksek rakım, daha güçlü ve sürekli rüzgar anlamına geliyor. Bu da, daha fazla enerji üretilmesini ve enerji üretimi esnasında daha az kesinti yaşanmasını sağlıyor. Türbinler, rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarında en sık karşılaşılan bir soruna da çözüm oluşturuyor. Türbinlerin tabanında birer adet su deposu var. Enerji üretiminin az ya da enerji talebinin çok yüksek olduğu zamanlarda, depodaki su türbinin daha fazla döndürülüp daha fazla enerji üretilmesini sağlamak için pompalanabiliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği