Dünyanın ilk yüzen rüzgar enerjisi çiftliği İskoçya’da kuruldu

İskoçya kıyılarından 25 km açığa kurulan Hywind adlı dünyanın ilk yüzen rüzgar çiftliği 30 MW enerji üretim kapasitesine sahip.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hollanda’da bulunan Gemini tesisi gibi deniz üzerindeki rüzgar çiftlikleri, aslında okyanustaki çok daha hızlı rüzgarlardan faydalanarak daha yüksek seviyede enerji üretebilir. Ne var ki rüzgar çiftlikleri sadece sığ sularda kullanılabiliyor. Bu sorunun üstesinden gelmek için ‘yüzen rüzgar çiftlikleri’ geliştirildi. İskoçya’nın Aberdeenshire kıyılarından 25 km açığa kurulan Hywind adlı dünyanın ilk yüzen rüzgar çiftliği, 30 MW enerji üretim kapasitesine sahip ve 22 bin evin ihtiyacını karşılayabiliyor.

Yaklaşık 4 kilometrekarelik bir alana yayılan rüzgar çiftliği, 5 adet 6 MW’lık türbinden oluşuyor. Türbinlerin her biri 253 m yükseklikte ve saniyede 10 metrelik (saatte 36 km) hızla esen rüzgardan faydalanarak elektrik üretiyorlar.

Konsept kanıtı görevi görüyor

Bu pilot tesis, London Array adlı rüzgar çiftliğinin 630 MW’lın enerji üretiminin yanında oldukça küçük kalıyor. Ancak burada amaç çok yüksek kapasiteli bir tesis kurmaktan ziyade konseptin çalışabildiğini göstermekti. Diğer rüzgar çiftliklerinin aksine, yüzen rüzgar çiftlikleri 800 metre derinliğe sahip sularda bile kurulabiliyor. Bu da rüzgar çiftliği kurmaya müsait alanları ciddi bir biçimde artırıyor. Özellikle açık denizdeki güçlü rüzgarlardan faydalanmak için bu teknolojinin geliştirilmesi oldukça önemli.

Hywind türbinleri su yüzeyinde 95 ila 129 metre derinlikte yüzüyor. Her bir türbin üç adet vakumlu çıpa ile sabitlenmiş durumdaHer biri birbirine bağlı şekilde çalışan türbinler, ürettikleri enerjiyi 30 km uzunluğunda, 33 kV voltaja sahip bir kabloyla kıyıya gönderiyor.

Benzerlerine göre daha küçük olsa da Hywind tesisi, gelecekte 10 kat daha büyük tesisler kurulmasına önayak olabilmesi bakımından önemli.

Üretim maliyeti düşürülecek

Rüzgar çiftliği, Statoil tarafından, Masdar adlı şirketle iş birliği halinde çalıştırılıyor. Statoil Yeni Enerji Çözümleri Müdürü Irene Rummelhoff “Statoil, Hywind yüzen rüzgar çiftliğinden üretilen enerjinin maliyetini MW/saati 40-60 Avro’ya (175-260 Lira) düşürmeyi amaçlıyor. Deniz üzerindeki enerji üretim imkanlarının yüzde 80’inin derin sularda bulunduğu göz önünde bulundurulduğunda, geleneksel olarak zemine sabitlenen rüzgar türbinleri buralarda kullanılmaya müsait değil. Bu yüzden yüzen rüzgar çiftliklerinin, deniz üzerinden rüzgar ile enerji üretiminde önemli bir rol oynaması bekleniyor.” diyor.

Kaynak: New Atlas

Deniz üzerine kurulan rüzgar çiftlikleri aslında okyanustaki çok daha hızlı rüzgarlardan faydalanarak daha yüksek seviyede enerji üretebilir. Ne var ki rüzgar çiftlikleri sadece sığ sularda kullanılabiliyor. Bu sorunun üstesinden gelmek için 'yüzen rüzgar çiftlikleri' geliştirildi. İskoçya'nın Aberdeenshire kıyılarından 25 km açığa kurulan Hywind adlı dünyanın ilk yüzen rüzgar çiftliği, 30 MW enerji üretim kapasitesine sahip ve 22 bin evin ihtiyacını karşılayabiliyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği