Finlandiya kömürsüz toplum yasasını seneye çıkaracak

Finlandiya önümüzdeki yıl kömür kullanımının sonlandırılması ve karbon vergilerinin artırılması için yeni bir kanunu yürürlüğe koyacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Finlandiya önümüzdeki yıl kömür kullanımının sonlandırılması ve karbon vergilerinin artırılması için yeni bir kanunu yürürlüğe koyacak. Bu sebeple ülkenin yeni alternatif enerji sistemlerine yönelmesi gerekecek.

Finlandiya’da tüketilen enerjinin yüzde 10’u kömürle üretiliyor. Bu da kuzey ülkeleri arasında en çok kömür tüketen ülkenin Finlandiya olmasına sebep oluyor. Ülkede 2016 yılında, 4,1 milyon ton petrol değerinde kömür yakıldı.

Finlandiya Enerji Bakanlığı Genel Müdürü Riku Huttunen “Bu strateji, 2030 yılına kadar kömürün bir enerji kaynağı olarak kullanılmasını sonlandırmayı amaçlıyor. Bunun için bir kanun hazırlamalıyız. Bu da önümüzdeki yıl gerçekleşecek.” şeklinde konuştu.

Ancak arzın devamlılığını sağlayabilmek için kanunda ‘manevra için alan bırakılacak.’ Yani kömürle çalışan termik santraller, elektrik kesintisi durumunda kullanılmak için hazırda bekletilebilir. Finlandiya’nın enerji sistemi, kömür gibi esnek bir kaynağı kaybettiği için daha fazla baskı altında kalacak.

Kömürün yerini nükleer enerji alacak

Öte yandan, kömüre alternatif arayan Finlandiya, iki adet yeni nükleer enerji santrali kurmaya hazırlanıyor. Ancak komşusu İsveç’ten nükleer enerji satın alan Finlandiya için bu santraller yeterli olmayabilir çünkü İsveç de nükleer santrallerini durdurma kararı aldı. Sistemde kullanılan bir santraller ortadan kalkacağı için arz azalacak ve fiyatlar artacaktır.

Helsinki’nin kendi nükleer kapasitesini artırarak Rusya’dan enerji ithalatını azaltmayı amaçladığı ifade ediliyor. İki yeni rektör Olkiluoto 3 ve Hanhikivi 1 sırasıyla 2018 ve 2024’te kullanıma girecek.

Hanhikivi 1 adlı santralin sahibi Fennovoima, projenin zamanında tamamlanacağını söylüyor. Ancak hükumet yetkilisi Huttunen, öne sürülen tarihlerin biraz abartılı olabileceğini, şirketin henüz güvenlik ve ekonomi konusunda bazı belgeleri sunmadığını ifade etti. Huttunen ayrıca Finlandiya’nın 2018’den itibaren karbon vergisinde de artışa gideceğini söyledi ancak detaylı bir açıklamada bulunmadı.

Kaynak: Reuters

Finlandiya önümüzdeki yıl kömür kullanımının sonlandırılması ve karbon vergilerinin artırılması için yeni bir kanunu yürürlüğe koyacak. Bu sebeple ülkenin yeni alternatif enerji sistemlerine yönelmesi gerekecek. Bu amaç doğrultusunda iki yeni nükleer reaktörün 2018 ve 2024 yıllarında kullanıma girmesi hedefleniyor.

2 Yorum

  • İsveç’te 40 yıl olarak belirlenen nükleer santrallerin kullanımlarını 50 yıl olarak revize etti şeklinde bir haber okumuştum. Bu 50 yıl içerisinde de yeni nükleer santrallerin açılması ihtimali de var. İsveç ‘in de nükleer enerjiden ayrılma gibi bir niyeti olmayacak diye tahmin ediyorum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği