Google’ın odağı yapay zeka ve bulut

Google'ın gelecek planları hakkında konuşan CEO Sundar Pichai, bulut hizmetlerine ve yapay zekaya yatırım yapacaklarını belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yıllarca reklam hizmetlerinden büyük paralar kazanan teknoloji sektörünün liderlerinden Google, bu iş modelini değiştirmeye hazırlanıyor. Reklam gelirlerinin azalmaya başlaması ve sektördeki değişiklikler üzerine, Google farklı alanlara yönelmeye karar verdi. Hizmet tabanlı iş kollarının yükselişe geçmesi ile Google da artık bulut teknolojisine ve yapay zekaya yatırım yapacağını açıkladı. Bunu Alphabet adlı yeni şirket yapılanmasıyla -her ne kadar gelirin büyük bir bölümü oluşturuyor olsa da – Google ve bağlı hizmetleri büyük yapının sadece bir parçasına dönüştürme stratejisine bağlı olarak da okuyabilirsiniz.

Google CEO’su Sundar Pichai “Bulut teknolojisine zaten sahibiz ama bugüne kadar sadece şirket içinde kullanıyorduk. Şimdi ise yeterince geliştik ve veri merkezlerimize ne gibi yatırımlar yapmamız gerektiğini biliyoruz. Bunu büyük bir ölçekte yapmayı öğrendik ve kesinlikle kullanıcı konumundan hizmet sağlayıcısı konumuna geçmeye hazırız” diye konuştu.

Netflix, Spotify gibi büyük şirketler Amazon’un AWS bulut hizmetlerini kullanıyor. Sektördeki bir diğer büyük oyuncu da Azure hizmetiyle hızla büyüyen Microsoft. Google’ın hedefi bulut hizmet gelirini 2020’ye kadar reklam hizmetlerinin seviyesine çıkarmak ve şirketi üst düzey bir servis sağlayıcısına dönüştürmek.

Yıllardır yapay zeka üstüne çalışıyorlar

Google şu anda sektörün liderlerini takip eder konumda ancak Pichai, Google’ın makine öğrenimi gibi yapay zeka tekniklerinin şirketine rakipleri karşısında üstünlük sağladığını düşünüyor. “Yıllardır makine öğrenimi ve yapay zekaya yatırım yapıyoruz ancak bu teknolojilerin patlama noktasına yeni ulaştığını düşünüyorum” diyen Pichai “Bu teknolojiler iş kollarımıza da uygulanabiliyor. Bu yüzden bunların rakiplerimize karşı bizi üstün kılan özelliklerimiz olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Google’ın, geçtiğimiz ay Go dünya şampiyonu Lee Sedol’ü yenen yapay zeka ürünü AlphaGo‘dan ve DeepMind projesinden bahseden Pichai, şirketin yeni başkan yardımcısı Diane Greene’e de çok güvendiklerini belirtti. “Uzun vadede, mobil öncelikli bilgisayar sistemlerinden yapay zeka öncelikli sistemlere geçeceğimizi düşünüyorum” diyen Pichai “Bu alandaki gelişmelerde de öncü konumunda olacağımıza inanıyorum” diyerek şirketine duyduğu güveni ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde 10 yıllık planını açıklayan Facebook da benzer şekilde yapay zekaya önem vermişti. İlerleyen yıllarda teknoloji devleri arasında büyük bir yapay zeka yarışı gerçekleşecek gibi görünüyor.

Google Finansal Yöneticisi Ruth Porat ve CEO Sundar Pichai’ın 2016’nın ilk çeyreği ve Google’ın gelecek planları üzerine yorumlarını aşağıdaki telekonferanstan dinleyebilirsiniz:

Google CEO'su Sundar Pichai, gelecek şirketin ana gelir kaynağı olarak bulut hizmetlerini ve yapay zekayı gördüklerini ifade etti. Şu anda en fazla geliri reklam hizmetlerinden elde eden Google, 2020'ye kadar bulut hizmetlerini ve yapay zekayı da bu seviyeye çıkarmayı amaçlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği