Google CEO’sunun ‘zorlu’ yaşamı

Google'ın CEO'su Sundar Pichai, üç yıl üst üste dokuz haneli ödemeler alarak ABD'nin en çok kazanan yöneticilerinden birisi oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın CEO’su Sundar Pichai, üç yıl üst üste dokuz haneli ödemeler alarak ABD’nin en çok kazanan yöneticilerinden birisi oldu. Arama motorunun yöneticisi, son olarak 2016 yılı için 199,7 milyon Dolar değerinde bir ödeme aldı. Devamlılık anlamında teknoloji sektöründe bile az elde edilen bir başarıya ulaşan Pichai’nin bu ödemeleri başka endüstrilerde alması ise neredeyse imkansız.

2015’te CEO görevine gelen Pichai Google’ı yapay zeka ve bulut bilişim alanlarında oldukça geliştirdi. Geçtiğimiz yıl şirketin reklam gelirleri yüzde 17,8 artış gösterirken, bulut bilişim ve donanım alanlarında da uzun süredir beklenen gelirler sonunda elde edilmeye başladı.

Pichai’nin 2016’da aldığı ödemenin önemli bir kısmı C Sınıfı hisselerden oluşuyor ve 2019 yılında Pichai hala görevinin başındaysa kullanılabilir hale gelecek. Ödül, şirket Alphabet adı altında farklı alanlara ayrıldıktan 6 ay sonra verildi. Pichai bu dönemde Google’ı Larry Page’den devralarak geçiş sürecini yönetti.

En çok kazanan yöneticilerden biri

Bu ödeme, Pichai’nin Page’in ayak izlerini takip ederek elde ettiği ilk büyük ödeme değildi. 2015’te ürünlerden sorumlu başkan yardımcılığına yükselen Pichai bu alanda Page’in görevlerini devralmış ve bu hamleyle birlikte 100 milyon Dolar civarında bir ödeme almıştı. Bloomberg’in ödeme endeksine göre bu ödeme, Pichai’yi ABD’nin o yıl en çok kazanan yöneticileri listesine sokmuştu.

Açıklanan verilere göre Pichai’nin aldığı en büyük ödeme ise 2014’te geldi. Yaklaşık 250 milyon Dolar değerinde toplam 442 bin 424 adet hisse alan Pichai kısa bir süre sonra terfi almıştı. Bu hisseler de 2018 yılından itibaren kullanılabilecek. Alphabet bu ödemenin sebebine dair bir açıklama yapmadı. Ancak şirketin genel politikası, yöneticilerine uzun vadeli hisseler ile ödeme yaparak, yöneticilerin şirketin geleceğine dair uzun vadeli planlar yapmasını sağlamak. Bugüne dek Pichai’nin Google’ın borsa değerine yaptığı her katkı elinde bulundurduğu hisselerin de değerini artırdı.

2016’da şirketin Şef Finans Yöneticisi Ruth Porat da 39,1 milyon Dolar ödeme aldı. Bu ödemenin de önemli bir kısmı, 2019’da kullanılabilecek hisselerden oluşuyor.

Kaynak: Bloomberg

Google'ın CEO'su Sundar Pichai, üç yıl üst üste dokuz haneli ödemeler alarak ABD'nin en çok kazanan yöneticilerinden birisi oldu. Arama motorunun yöneticisi, son olarak 2016 yılı için 199,7 milyon Dolar değerinde bir ödeme aldı. Devamlılık anlamında teknoloji sektöründe bile az elde edilen bir başarıya ulaşan Pichai'nin bu ödemeleri başka endüstrilerde alması ise neredeyse imkansız. 2015'te CEO görevine gelen Pichai Google'ı yapay zeka ve bulut bilişim alanlarında oldukça geliştirdi. Geçtiğimiz yıl şirketin reklam gelirleri yüzde 17,8 artış gösterirken, bulut bilişim ve donanım alanlarında da uzun süredir beklenen gelirler sonunda elde edilmeye başladı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği