Google CEO’su: Yapay zeka elektrik veya ateşten daha büyük etki yaratabilir

Sundar Pichai, farklı kesimlerin endişelerine rağmen, yapay zekanın insanlığın en büyük kazanımı olduğunu düşünüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın CEO’su Sundar Pichai, Davos‘taki konuşmasında yapay zekanın çok tehlikeli olduğunu söyleyen birçok düşünürün aksine onun bizi yok etmeyeceğini, kurtaracağını savundu.

Pichai konuşmasında, “Yapay zeka muhtemelen insanlığın tarih boyunca üzerinde çalıştığı en önemli şey. Elektrik veya ateşten daha derin bir şey olduğunu düşünüyorum” dedi.

Hindistan’da doğan Sundar Pichai teknolojinin dönüştürücü gücü hakkında kendi yaşamından örnekle yapay zekanın gelebileceği noktayı belirtti:

“Büyürken bir süre telefonum yoktu. 5 yıl bekledim. Telefon aldık ve hayatımız temelinden değişti. […] Hala teknolojinin getirdiği keyifleri hatırlıyorum ve yapay zeka için de bunun aynı olacağını düşünüyorum. Bunu açıklamamız ve tüm dünyayı beraberimizde getirmemiz önemli.”

Başta Profesör Stephen Hawking olmak üzere birçok düşünür yapay zekanın insanlığı yok edebileceği konusunda sürekli uyarsa da, Sundar Pichai yapay zekaya iyimser bakıyor. Teknolojinin karşılaştığımız kısıtlamaları yok edebileceğini ve “temiz, ucuz ve güvenilir enerji” gibi idealleri gerçek hale getirmekte bize yardım edeceğini söylüyor.

Yapay zekanın getirdiği risklerin “önemli” olduğunu kabul eden Sundar Pichai, ülkeleri bu konuda Paris İklim Anlaşması boyutunda bir uluslararası işbirliğine çağırdı: “Ülkeler yapay zekayı silahsızlandırmalı, bu ülkelerin beraber çalışması gereken ortak bir hedef.”

Kaynak: World Economic Forum

Google'ın CEO'su Sundar Pichai Davos'taki konuşmasında yapay zekanın çok tehlikeli olduğunu söyleyen birçok düşünürün aksine onun bizi yok etmeyeceğini, kurtaracağını savundu.

Yapay zekanın insanlığın tarih boyunca üzerinde çalıştığı en önemli şey olduğunu ve elektrik ve ateşten çok daha derin bir konu olarak gördüğünü söyleyen Pichai, bu teknolojinin karşılaştığımız zorlukları aşmada bize yardımcı olacağını belirtti.

2 Yorum

  • Bence de korkulacak bir şey yok, onca yıl pasif yapay zekanın bizlere kattığını düşünürsek, onlara bir vefa borcumuzu da düşünmelerini sağlayarak ödeyeceğiz. Sanki insanoğlu’nun sicili tok temiz!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği