Silikon Vadisi’nde yapay zeka çağı

Google, Microsoft, Amazon gibi büyük şirketlerin yapay zeka alanına yatırım yapmasıyla teknolojinin yeni bir döneme girmesi bekleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Teknoloji, sürekli gelişen bir olgu olsa da belirli dönemlere damgasını vuran bazı teknolojiler her zaman olmuştur. Örneğin. 90’ların sonu ve 2000’lerin başı kişisel bilgisayarların hayatımıza girmesiyle şekillenmişti. Son 10 yılda ise akıllı telefon dönemini yaşıyoruz. Akıllı telefonların ne ara hayatımıza bu kadar yön verir hale geldiğini çoğumuz anlamadık ancak Silikon Vadisi’nde konuşulanlara göre artık akıllı telefon dönemi de yavaş yavaş geride kalmaya başlıyor. Yeni döneme ise yapay zeka ve makine öğreniminin damgasını vurması bekleniyor.

Akla gelebilecek her yöntem kullanılarak toplanan veriler artık insanların göz atarak anlamlandırabileceği boyutları çoktan aştı. Bu veriler bilgisayarlar tarafından işleniyor ve insanların önüne, sonuçlar sunuluyor. Önümüzdeki dönemde bu verileri en doğru şekilde anlamlandırıp, buna göre yeni yöntemler geliştirebilen yapay zeka sistemleri ön plana çıkacak. Google Compute Engine başkanı Diane B. Greene “İnsanların kısa sürede üstünden geçmesi gereken çok fazla bilgi olacak. Burada tasarım şirketlerine büyük iş düşüyor. Sadece şirketlere yapay zekayı öğretmek bile büyük bir iş kolu olacak” diye konuştu.

Bütün devler sahada

Google, Compute Engine ürünü ile yapay zekanın yükselişine öncülük etmek istiyor. Bu alanda Google’ın en büyük rakipleri, Microsoft ve Amazon olacak gibi duruyor. Autocomplete (otomatik tamamlama) ve çeviri hizmetleri ile yapay zeka ürünlerini şimdiden hayatımıza dahil eden Google bu yarışta bir adım önde görünüyor. 80’lerden bu yana bilgisayarlarımızda ürünlerini kullandığımız Microsoft ise bu hafta San Francisco’da düzenleyeceği konferansta Microsoft Graph‘e ve geliştirdiği diğer yapay zeka ürünlerine odaklanacak. Amazon ise geçen yıl kendi makine öğrenimi sistemini ve bünyesinde bulundurduğu geniş kurumsal veri havuzunu açıklamıştı. Teknoloji şirketlerinin bu ürünlerini büyük şirketlerin kullanımına sunmasıyla birlikte iş dünyası da yeni bir döneme giriyor.

Bilgisayarları kullanarak bugüne dek yaptığımız şeylerin sadece buz dağının görünen yüzü olduğunu belirten Diane B. Greene asıl gelişimin, büyük teknoloji şirketleri yapay zekaya önem vermeye başlayınca gerçekleşeceğini belirtti. “Belki de şirketlere yapay zekayı öğreten bir yapay zeka geliştirmemiz gerekebilir” diyerek olaya esprili bir şekilde yaklaşan Greene “Büyük şirketler ile yapay zekanın ilişkisi daha yeni başlıyor” diye konuştu.

Silikon Vadisi'ndeki gelişmeler, teknolojinin önümüzdeki yıllarda, yapay zekanın hakim olduğu yeni bir döneme gireceğini gösteriyor. Google, Microsoft ve Amazon gibi elinde çok büyük veriler bulunduran şirketler bu değişimde başı çekecek gibi görünüyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği