Microsoft yapay zekayı görme engellilerin hizmetine sundu

Microsoft, bilgisayar görüşü kullanarak görme engellilere çevredeki kişileri ve objeleri tanımlayan akıllı telefon uygulaması Seeing AI'ı kullanıma sundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft, bilgisayar görüşü kullanarak görme engellilere çevredeki kişileri ve objeleri tanımlayan akıllı telefon uygulaması Seeing AI‘ı kullanıma sundu. Uygulamayı indiren kullanıcılar telefonlarının kamerasını bir kişiye doğrulttuğunda uygulama o kişinin kim olduğunu ve nasıl hissettiğini kullanıcıya bildiriyor. Aynı şekilde bir ürün de tanımlanabiliyor. Tüm bunlar, telefon üzerinde çalışan bir yapay zeka ile mümkün oluyor.

Şirket bu uygulamanın prototipini geçtiğimiz yılın Mart ayındaki Build konferansında tanıtmıştı. Ancak bugünden itibaren ABD’deki iOS kullanıcıları uygulamayı ücretsiz olarak indirebilecek. Android versiyonu için henüz bir açıklama yapılmış değil.

İnsanları, ürünleri ve paraları tanıyor

Uygulama farklı senaryolarla uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. Daha önceden gördüğü insanları tanımak ve yabancıların yaş ve duydu durumunu tahmin etmenin yanı sıra uygulama barkod taraması ile evde kullanılan ürünleri tanımlayabiliyor. Belgeleri okuyup tarayabilen uygulama, ABD Doları’nı da tanıyabiliyor. Tüm ABD Dolarlarının aynı renk ve boyutta olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu özellik görme engelli kişilerin işine çok yarayacaktır.

Uygulama yapay sinir ağı aracılığıyla çevresindeki dünyayı anlamlandırabiliyor. Bu temel teknoloji Silikon Vadisi’nde otonom araçlar, dronlar ve daha bir çok teknolojik cihazda kullanılıyor. Uygulamanın en temel fonksiyonları direkt olarak akıllı telefon üzerinde gerçekleştirilebiliyor. Böylece internet bağlantısına gerek duyulmadan, hızlı ve etkili bir şekilde tanıma gerçekleşiyor. Ancak Seeing AI ‘ın el yazısı okuma ya da tüm sahneyi tanımlama gibi deneysel özelliklerini kullanmak için internet üzerinden bulut sistemine bağlanması gerekiyor.

Tabela ve menü okumak için ideal

Londra’daki Microsoft etkinliğine konuşan Seeing AI Teknoloji Müdürü Saqib Shaikh uygulamanın özellikle tabelaları ve menüleri okumakta kullanılabileceğini belirtti. Shaikh Uygulamanın sadece optik karakter algılama hizmeti sunmadığını, ayrıca kullanıcıya kamerayı nereye doğrultması gerektiği konusunda talimatlar vererek hedefi kadraja almayı sağladığını ifade etti.

Bu uygulama ile benzer diğer uygulamalar arasındaki en büyük fark ise hız. Seeing AI, kamera bir kişiye doğrultulduğunda milisaniyeler içinde o kişiyi tanıyıp kullanıcıya gerekli bilgiyi verebiliyor. Yapay zekanın cihaz üzerinde çalışması bu duruma yardımcı oluyor.

Kaynak: The Verge

Microsoft, bilgisayar görüşü kullanarak görme engellilere çevredeki kişileri ve objeleri tanımlayan akıllı telefon uygulaması Seeing AI'ı kullanıma sundu. Uygulamayı indiren kullanıcılar telefonlarının kamerasını bir kişiye doğrulttuğunda uygulama o kişinin kim olduğunu ve nasıl hissettiğini kullanıcıya bildiriyor. Aynı şekilde bir ürün de tanımlanabiliyor. Tüm bunlar, telefon üzerinde çalışan bir yapay zeka ile mümkün oluyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği