Microsoft’un görme engellilere yardımcı olan uygulaması: Soundscape

Microsoft, görme engelli kişilerin çevrelerini algılama tecrübelerini zenginleştirmeyi amaçlayan iOS uygulaması Soundscape'i hizmete sundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft, görme engelli bireylerin çevrelerini daha iyi algılamasına yardımcı olmayı amaçlayan yeni iOS uygulaması Soundcape‘i hizmete sundu.

Uygulamanın amacının rehber köpekleri ya da bastonları ortadan kaldırmak olmadığını söylemekte fayda var. Soundscape’in amacı görme engelli kişilerin çevrelerini algılama tecrübelerini zenginleştirmek. Eğer daha önce bulunmadığınız bir şehirdeyseniz rehber köpeğiniz köşede en sevdiğiniz mağazanın olduğunu ya da o an hangi sokakta olduğunuzu söyleyemez. Soundscape ise bunları yapabiliyor.

Uygulama sayesinde kullanıcılar gitmek istedikleri yerler için sesli işaretler oluşturuyor. GPS ve telefondaki pusulayı kullanan uygulama ses ipuçları üretiyor. Haritalama verileri OpenStreetMap tarafından sağlanıyor. Uygulama üç farklı mod sunuyor; ‘yerini öğrenme’ modu o an nerede olduğunuzu söylüyor, ‘etrafımda’ modu çevrenizde ilginizi çekebilecek dört noktayı sesli şekilde söylüyor, ‘önümde’ modu ise önünüzdeki beş önemli şeyin ismini okuyor.

Kaynak: Beta Tech Crunch

Microsoft, görme engelli bireylerin çevrelerini daha iyi algılamasına yardımcı olmayı amaçlayan yeni iOS uygulaması Soundcape'i hizmete sundu. Uygulamanın amacının rehber köpekleri ya da bastonları ortadan kaldırmak olmadığını söylemekte fayda var. Soundscape'in amacı görme engelli kişilerin çevrelerini algılama şekillerini zenginleştirmek. Uygulama üç farklı mod sunuyor; 'yerini öğrenme' modu o an nerede olduğunuzu söylüyor, 'etrafımda' modu çevrenizde ilginizi çekebilecek dört noktayı sesli şekilde söylüyor, 'önümde' modu ise önünüzdeki beş önemli şeyin ismini okuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği