Göremeyenler için gören yapay zeka

EyeSense ve Aipoly adlı uygulamalar, görme engellilerin çevresini görebilmesi için yapay zekayı kullanıyor ve kamera önündeki nesneleri algılayabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İki yeni uygulama, yapay zekayı kullanarak görme engellilerin çevresindeki nesneleri algılayabilmesini ve yaşam kalitesini artırabilmeyi amaçlıyor.

Mısır’da geliştirilen iPad uygulaması EyeSense, kullanıcıları tarafından kullanıldıkça çevresindeki nesneleri ‘öğrenme’ yeteneğine sahip. Görme engelli birisi cihazı bir nesnenin bulunduğunu düşündüğü bir noktaya doğru tutuyor, daha sonra bir ses uygulamanın bu nesneyi algıladığını söylüyor. Uygulamanın geliştiricisi ID Labs adına konuşan Joanna Marczak “Uygulamanın en önemli becerisi göz kırpma ya da gülümseme gibi yüz ifadelerini de algılayabilmesi. Bu insanlarla etkileşimi kuvvetlendiren bir durum” şeklinde özetliyor.

Önce eğitim görüyor

Uygulamayı ‘eğitmek’ için, cihazın kamerasına bazı nesneleri çeşitli açılardan gösterip nesneleri algılamasını sağlıyorsunuz. Daha sonra aynı işlemi nesneleri ortadan kaldırarak gerçekleştiriyorsunuz. Böylece uygulama farkı algılayabiliyor. Daha sonraki durumlarda uygulama bir anahtarlığı başka bir anahtarlıktan ayrıt edebiliyor. Marczak “yeni doğmuş bir bebek gibi gösterdiğiniz her objeyi öğreniyor” diyor. Muhtemelen öğretme aşaması bir aile üyesi ya da bir arkadaş tarafından gerçekleştirilecektir.

Aipoly adlı ikinci uygulama da benzer bir şey yapıyor. Bu uygulamanın özelliği ise soyut sanat eserlerindeki kıyafetleri ve renkleri bile algılayacak kadar gelişmiş olması.

Marczak ID Labs’in EyeSense uygulamasını geliştirmek için görme engelliler destek grubu ile çalıştığını söylüyor. Uygulama Apple Appstore üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor. Android ve diğer telefonlar için de yeni versiyonların geliştirildiği belirtiliyor. Uygulama gerektiğinde çevrimdışı olarak da çalışabiliyor.

artificially-intelligent-devices-help

Görme engelliler için geliştirilen EyeSense ve Aipoly adlı uygulamalar, yapay zekayı nesneleri öğrenmek ve daha sonra karşılaşıldığında tanıyabilmek için kullanıyor. Böylece görme engelli kullanıcılar telefonun ya da tabletin kamerasını bir nesneye tutarak o nesne hakkında bilgi alabiliyor. Bu durum görme engelli kullanıcıların hayatını oldukça kolaylaştırıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği