Yüz tanıyan akıllı ev sistemi

Sense, yüz tanıma teknolojisi ve yapay zeka kullanarak evinizdeki akıllı cihazları ve ev aletlerini kontrol ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nesnelerin interneti sayesinde evlerdeki bir çok cihaz birbirine bağlı hale gelirken, tüm aygıtları kontrol edebilecek cihazlar için de yeni bir pazar açılıyor. Evrensel uzaktan kumandaları şimdiden farklı şekillerde karşımıza çıkmaya başladı. Silk Labs’in yeni cihazı Sense de akıllı ev deneyimini daha da iyileştirmek için yüz tanıma ve makine öğrenimi yöntemlerini kullanıyor.

Sense, gücünü dijital olarak bağlı cihazlara yönelik çözümleriyle tanınan Silk Labs‘ten alıyor. Cihaz kullanıcının varlığını, sesini ve hareketlerini algılayabilen hatta davranışlarını ve alışkanlıklarını öğrenebilen bir yapay zekaya sahip. Sense, kullanıcısının ne tarz müziği ve hangi ışığı tercih ettiğini biliyor. Ayrıca yüz tanıma sistemiyle kimin evde olduğunu algılayarak ona göre tepkiler veriyor. Sense’e sadece önceden tanımlanmış olan akıllı telefonlar bağlanabiliyor. Bu da güvenlik konusundaki soru işaretlerini azaltıyor.

Sense diğer akıllı ev programlarından farklı olarak bulut üzerinden değil, yerel olarak çalışıyor bu da ürünün daha güvenli ve daha kişiye özel olmasını sağlıyor. Cihaz Firefox işletim sistemi ve Silk projesini yaratan ekip tarafından üretildi. JavaScript bazlı ve ‘geliştirici dostu’ olan Sense için kod yazarları kişiye özel uygulamalar geliştirebilecek.

Şirket Sense’in bu yılın sonuna kadar hazır olacağını düşünüyor. Halen Kickstarter kampanyası devam eden cihaz, toplamayı hedeflediği 150 bin dolara şimdiden ulaştı.

Silk Labs, tüm akıllı ev aletlerinin bağlanıp tek bir yerden kontrol edilebileceği bir sistem geliştirdi. Sense adı verilen sistem yüz tanıma teknolojisi sayesinde evde kimin olduğunu algılıyor ve kişisel tercihlere göre çalışıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği