İskeletinizden tanıyan yapay zeka

Cherry Home adlı güvenlik sistemi, odadaki insanları tanıyor, ne yaptıklarını size söylüyor ve bir şeyler ters giderse sizi bilgilendiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güvenlik girişimi Cherry Labs, ‘akıllı ev’inizin gözü kulağı olmak istiyor. Gelişmiş bir yapay zeka teknolojisi kullanan Cherry Home adlı sistem, sadece odada olup biteni izlemekle kalmıyor aynı zamanda odadaki insanları tanıyor, ne yaptıklarını size söylüyor ve bir şeyler ters giderse sizi bilgilendiriyor.

Yapay zeka kullanan kameraları daha önce de gördük. Örneğin; Netatmo Welcome (Amazon’da 109 Dolar’a satılıyor) ve Nest Cam IQ yüz tanıma özellikli kameralar. Lighthouse adı verilen ve yakında piyasaya sürülecek kamera ise koşan birilerini tespit edebilen ve haber veren bir kamera.

Bağıranları veya gülenleri de tespit edebiliyor

Fakat rakiplerinin aksine Cherry Home, yüz tanıma teknolojisini sadece kimin kim olduğunu anlamak için kullanmayacak. Kamera kol ve bacaklarınızın uzunluğunu, giydiğiniz kıyafetleri, sesinizi, ten ve saç renginizi hatta yürüme şeklinizi bile öğrenecek. Cherry Home, sensörler yardımıyla odadaki pozisyonunu değiştiriyor ve odada uygulama üzerinden takip edebileceğiniz bir şema oluşturuyor. Kameranın takip ettiği bilgiler sayesinde Cherry Home, odada kimin olduğunu, kişinin odadaki konumunu ve ne yaptığını biliyor. Ayrıca sistem, bağıran, ağlayan ya da gülen kişileri de ayırt edebiliyor. Cherry Labs hizmetine profesyonel gözetleme özelliği de dahil olacağı için, ters giden bir şeyler olması durumunda acil durum hizmetlerine telefon edilecek.

Cherry Labs, ileride daha ‘akıllı’ hizmetler sunmayı planlıyor. Örneğin; kitabınızın kapağını açtığınızda okuma ışığınız otomatik olarak açılacak. Cherry Labs, devrim niteliğinde bir yenilik daha yapmayı amaçlıyor. Şirket, eczacılık şirketleriyle iş birliği yaparak felç geçirme belirtileri gösteren insanların beden dilini anlayacak bir teknoloji üretmek istiyor.

Peki bütün bunlar nasıl mümkün oluyor?

Bütün bunları gerçekleştirmek için Cherry Home’un kameralarında bir dizi sensör mevcut. Sistemin 165 derecelik görüş açısına sahip bir kamerası ve gece görüşü sağlayan kızıl ötesi sensörü var. Ayrıca her bir kamerada hareket sensörü, ivme ölçer, pusula ve kendisinin yerden yüksekliğini ölçmesine ve hangi tarafa baktığını anlamasına yarayan bir yükseklikölçer mevcut.
Kameralar topladıkları bütün bilgileri bir işlemciye gönderiyor. Bu işlemci de bilgileri kaydedip analiz ediyor. Kamera ve işlemci Wi-Fi bağlantısı kullanarak birbiriyle iletişim kuruyor. İşlemci, sadece size uyarı göndermesi gerektiğinde ya da siz bir odayı canlı olarak izlemek istediğinizde bulutla iletişime geçiyor. Kameralar, yaklaşık 3 aylık ömre sahip düğme pillerle çalışıyor.
İki kamera ve işlemciden oluşan paketin fiyatı 900 Dolar olacak. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse; Nest Cam IQ bir işlemciye gerek duymadan çalışabiliyor ve fiyatı 300 Dolar. Makul fiyatlı bir güvenlik sistemi arıyorsanız Cherry Home sizin için uygun olmayabilir. Fakat yine de, bu zamana kadar gördüğümüz yapay zeka kullanan yüz tanıma sistemlerinden çok farklı olduğunu göz ardı edemeyiz.

Şirket, ilk 100 Cherry Home sistemini Şubat ayında kargolayacak. Yani Şubat ayında sistemi kullanmaya başlayan müşteriler ürünün beta sürümünü kullanacak. Bir sonraki bin Cherry Home sistemi ise Mayıs ayında satışa sunulacak.

Kaynak: Cnet

Güvenlik girişimi Cherry Labs'in geliştirdiği Cherry Home adlı sistem, sadece odada olup biteni izlemekle kalmıyor aynı zamanda odadaki insanları tanıyor, ne yaptıklarını size söylüyor ve bir şeyler yanlış giderse sizi bilgilendiriyor. Kamera kol ve bacaklarınızın uzunluğunu, giydiğiniz kıyafetleri, sesinizi, ten ve saç renginizi hatta yürüme şeklinizi bile öğrenecek. Cherry Home, sensörler yardımıyla odadaki pozisyonunu değiştiriyor ve odada uygulama üzerinden takip edebileceğiniz bir şema oluşturuyor. Kameranın takip ettiği bilgiler sayesinde Cherry Home, odada kimin olduğunu, kişinin odadaki konumunu ve ne yaptığını biliyor. Ayrıca sistem, bağıran, ağlayan ya da gülen kişileri de ayırt edebiliyor. Bu ilginç güvenlik sisteminin fiyatının pek makul olduğu söylenemez zira iki kamera ve işlemciden oluşan paketin fiyatı 900 Dolar olacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği