Microsoft insani yardım fonunu hayata geçirdi

Microsoft, insanlığa yardımcı olacak araçlar ve hizmetler oluşturmakla ilgilenen geliştiricilere destek olmak için 40 milyon Dolar'lık bir girişim başlattı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft, insanlığa yardımcı olacak araçlar ve hizmetler oluşturmakla ilgilenen geliştiricilere destek olmak için beş yıllık ve 40 milyon Dolar’lık AI for Humanitarian Action (İnsani Eylemler için Yapay Zeka) adlı bir girişim başlattı. Girişim dört ana konuya odaklanacak: mülteciler ve yerinden olmuş kişiler, çocukların ihtiyaçları, felaket müdahaleleri ve insan hakları. Bu girişim, Microsoft’un yapay zekanın insanlığın iyiliğine kullanılması için yaptığı üçüncü büyük girişim olacak.

Önceki girişimler

AI for Earth (Dünya için Yapay Zeka) girişimi 2017’de açıklanmış ve biyoçeşitlilik, çevre koruma ve iklim değişikliği gibi alanlardaki girişimleri destekleyerek gezegenin korunmasına yardımcı olan yapay zekaların geliştirilmesi amacıyla 50 milyon Dolar’lık yatırım yapılması kararlaştırılmıştı. Bu girişimden destek alan bir ekip, fillerin çıkardığı farklı sesleri algılayabilen ve zaman içinde bunları takip edebilen bir yapay zeka geliştiriyor. Bugüne dek 100’den fazla yapay zeka girişimine AI for Earth kapsamında hibe verildi.

Mayıs ayında ise ‘AI for Accessibility‘ (Erişilebilirlik için Yapay Zeka) programı, engelli insanlar için teknolojiler geliştiren girişimlere hibe vermek amacıyla başlatıldı.

Microsoft Başkanı Brad Smith paylaştığı blog yazısında “Yapay zeka gibi teknolojilerin bulut teknolojisi ile birleştiğinde, daha fazla yaşam kurtarmak, acıları dindirmek ve insan onurunu yeniden inşa etmek için çok büyük etki yaratabileceğine inanıyoruz. Bu teknolojilerle sahada mücadele veren organizasyonlar, gerekli çalışmalar için tahmin, öngörü ve hedefleme alanlarında çok daha başarılı olabilir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Venture Beat

Microsoft, insanlığa yardımcı olacak araçlar ve hizmetler oluşturmakla ilgilenen geliştiricilere destek olmak için beş yıllık ve 40 milyon Dolar'lık AI for Humanitarian Action (İnsani Eylemler için Yapay Zeka) adlı bir girişim başlattı. Girişim dört ana konuya odaklanacak: mülteciler ve yerinden olmuş kişiler, çocukların ihtiyaçları, felaket müdahaleleri ve insan hakları.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği