Singapur vatandaşlarına yapay zeka eğitimi verecek

Singapur, iki yeni girişimle birlikte yapay zeka alanında, toplam 12 bin adet yerel yetenek geliştirmek istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Singapur, iki yeni girişimle birlikte yapay zeka alanında yerel yetenekler geliştirmek istiyor. Toplam 12 bin adet çalışan ve öğrencinin bu sisteme dahil olması hedefleniyor. Singapur Ulusal Araştırma Kurumu altında yer alan AI Singapore programının başını çektiği yeni girişimler, yapay zeka teknolojilerinin günlük hayata nasıl uygulanabileceğini ve profesyonellerin bu araçlarla verimliliği nasıl geliştirebileceğini araştıracak.

Herkes için yapay zeka

Singapur hükumeti daha önce de yapay zekayı ülkenin dijital olarak hazır olması için gerekli dört teknolojiden biri olarak göstermişti. AI Singapore’un yöneticisi Ho Teck Hua “Yapay zeka değişimi hızlandırma potansiyeline sahip. Gittikçe daha da dijitalleşen bir dünyada, herkesin yapay zekaya hazır olması, bu teknolojinin geniş imkanlarından faydalanabilmek için çok önemli.” şeklinde konuştu.

Girişimler ülkenin TechSkills Accelerator programı dahilinde faaliyet gösterecek. Bu program teknoloji yeteneklerinin geliştirilmesiyle yerel ekosistemi hızlandırmak için kurulmuştu.

Yeni girişimlerden biri AI for Everyone (Herkes için Yapay Zeka) olarak adlandırılıyor ve aralarında ortaokul öğrencileri ve çalışan yetişkinler de bulunan 10 bin kişinin bu programa katılması hedefleniyor. Programın hedefi bu kişileri yapay zeka teknolojileriyle tanıştırmak. Ücretsiz ve halka açık olarak sunulan program endüstri düzenleme kurumu Infocomm Media Authority (IMDA) ve yazılım şirketi Microsoft tarafından destekleniyor. İşlemci üreticisi Intel de içerik sağlayıcısı olarak bu programda yer alıyor.

Profesyoneller için de kurslar hazırlanacak

İkinci girişim ise teknik olarak eğilimli endüstri çalışanlarına hitap ediyor. Programın amacı 2 bin kişiye yapay zeka konusunda temel yeterlilik kazandırmak. Katılımcıların Python platformu üzerinde yazılım geliştirme yetenekleri kazanmasına odaklanacak programı tamamlayan katılımcılar Foundation in AI (Yapay Zeka Temelleri) sertifikası alacak.

Kurs üç ay boyunca sürecek ve hem çevrimiçi hem de çevrimdışı modüllerden oluşacak. Programın destekçileri arasında IMDA, Microsoft ve Intel’in yanı sıra yapay zeka öğrenme platformu DataCamp de yer alacak. Kursun ücretleri, IMDA tarafından fonlanan, TechSkills Accelerator CITREP programınca karşılanacak.

Ho “AI Singapore tarafından sunulan bu iki programın Singapur’daki birçok kişiye dijital ekonomi alanında ilerlemelerini sağlayacak bilgi ve yetenekleri sunacağı konusunda umutluyuz.” diyor.

Yapay zeka danışma konseyi

Perşembe günü yapılan ayrı bir açıklamada IMDA, Singapur yapay zekanın etik ve yasal kullanımı danışma konseyinin kurulduğunu belirtti. Konsey hükumete yapay zeka yönetiminin yeteneklerinin ve çerçevesinin geliştirilmesi konularında destek olacak. Bu konular arasında ticari şirketlerin etik kurullarıyla etkileşimin yanı sıra yapay zekanın ve verilerin özel sektör tarafından kullanımından ortaya çıkan konuyla ilişkili sorunlar ve tüketici beklentileri ve yapay zeka kullanımının kabulü için temsilciler atanması yer alacak.

Konsey ayrıca Singapur hükumetinin etik standartları ve referans yönetim çerçeveleri geliştirmesine yardımcı olacak ve tavsiye niteliğinde yönergeler ve uygulama kuralları yayımlayacak.

Kaynak: ZDNet

Singapur, iki yeni girişimle birlikte yapay zeka alanında yerel yetenekler geliştirmek istiyor. Toplam 12 bin adet çalışan ve öğrencinin bu sisteme dahil olması hedefleniyor. Singapur Ulusal Araştırma Kurumu altında yer alan AI Singapore programının başını çektiği yeni girişimler, yapay zeka teknolojilerinin günlük hayata nasıl uygulanabileceğini ve profesyonellerin bu araçlarla verimliliği nasıl geliştirebileceğini araştıracak. Ayrıca Singapur’da yapay zeka alanındaki gelişmelerin denetlenmesi ve yönlendirilmesine yardımcı olması amacıyla bir yapay zeka danışma konseyi kurulacak.2 yanıt

  1. cengo avatarı
    cengo

    Ne güzel… ‘insanını düşünen bir yönetim’
    Darısı bizim başımıza.

Yorumunuz: